Przebywasz w serwisie archiwalnym. Zapraszamy na aktualną stronę ➔

Toruńska Agenda Kulturalna

Fenomenalna orkiestra w Toruniu

Czwartek, 28 lipca 2011 r.

Chopin obok Lady Gagi, piosenki Anny Marii Jopek zestawione z interpretacjami utworów Wagnera, koncerty na rynku w Amsterdamie, na placu Trocadero w Paryżu, a także w samolocie, na targu rybnym, w górach, czy w sali do fintessu – 40 młodych i energicznych muzyków holenderskiej orkiestry Ricciotti gra muzykę symfoniczną na żywo dla wszystkich i wszędzie! Już 1 i 2 sierpnia niekonwencjonalne koncerty plenerowe orkiestry z Amsterdamu odbędą się w Toruniu: na Rynku Staromiejskim, przy fontannie w parku na Bydgoskim Przedmieściu i Szpitalu Miejskim.

Orkiestra Ricciotti została założona w 1970 roku w Holandii. Zespół tworzy 40 muzyków i jeden lub więcej solistów, którzy wykonują muzykę orkiestrową w miejscach nietypowych, nie kojarzonych dotąd ze sztuką wysoką. Ricciottii w niczym nie przypomina tradycyjnej orkiestry – mówi Anna Rzemykowska z Toruńskiej Agendy Kulturalnej. Nie są to muzycy ubrani na czarno stojący w głębi podium, ale zespół w kolorowych strojach, który chce grać blisko publicznościOrkiestra szuka ludzi w miejscach, których mieszkają, pracują, spędzają wolny czas, wypoczywają i w miejscach, do których podróżują.

Ricciotti daje około stu koncertów rocznie, które odbywają się w ramach 3 wakacyjnych tras koncertowych. Orkiestra otrzymuje dotacje od holenderskiego Ministerstwa Oświaty, Kultury i Nauki. Jej celem jest przybliżanie, jak najszerszej grupie odbiorców muzyki orkiestrowej granej na żywo. Riccciotti zachwyciło nas swoim entuzjazmem i nietypowym podejściem do publiczności – mówi Przemysław Draheim, rzecznik prasowy Toruńskiej Agendy Kulturalnej. Większość odbiorców nie ma kontaktu z muzyką symfoniczną graną na żywo. Ricciotti chce pokazać, że to się może zmienić, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości muzyki.

W Toruniu koncerty plenerowe orkiestry z Amsterdamu zostaną zaprezentowane w trzech wyjątkowych miejscach: w poniedziałek (1 sierpnia) muzycy zagrają przy fontannie w parku na Bydgoskim Przedmieściu (godz. 17.30/ w razie niepogody koncert odbędzie się w Toruńskim Centrum Caritas, ul. Szosa Bydgoska 1) i na Rynku Staromiejskim (godz. 21.00), we wtorek artyści wystąpią na dziedzińcu Szpitala Miejskiego (godz. 10.00). Podczas toruńskich koncertów Orkiestry Ricciotti zostanie zaprezentowany polski repertuar: w specjalnej aranżacji usłyszymy m.in. „Takie Tango”, a także utwory Fryderyka Chopina, Karola Szymanowskiego i Henryka Wieniawskiego. Organizatorem koncertów Orkiestry Ricciotti  jest Toruńska Agenda Kulturalna.

  «   Wstecz


Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń
Partnerzy Toruńskiej Agendy Kulturalnej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego EEA Grants Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej Kreatywna Europa: Kultura Spectrum 2016 — Transnational Light Mixdoor Erasmus+ Anna Lindh Foundation Fundacja im. Anny Lindh Polska Polski Związek Motorowy enova Agencja Nowa Targi Toruńskie Infocomp DMI Media Grande Coffee
Google+