Przebywasz w serwisie archiwalnym. Zapraszamy na aktualną stronę ➔

Toruńska Agenda Kulturalna

Spektakl plenerowy „Basculoscopia”

Czwartek, 17 kwietnia 2014 r.

fot. Bénédicte Deramaux

Zjawiskowe widowisko łączące elementy cyrku, muzyki, teatru i maszynerii, inspirowane światem snów i artystycznym potencjałem maszyn francuskiej grupy „Pipototal” będzie można zobaczyć dwukrotnie w Toruniu: w piątek (2 maja) i w sobotę (3 maja) o godzinie 21.00 na Placu Cyrkowym u zbiegu Szosy Lubickiej i ulicy Przy Skarpie. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Centralnym elementem scenografii spektaklu jest Wielka Arka stworzona z metalu. Fabuła „Basculoscopii” opiera się na historii mieszkańców ocalonych z rozpadu świata, którzy muszą utrzymać maszynę w idealnym stanie gotowym do działania.

Olbrzymi metalowy łuk, wykuty przez ludzi i ukształtowany przez czas… Grupa ocalałych, uchodźców na tej wyspie, z ostatniego bastionu tak zwanej „cywilizacji”. Ocalonych w świecie upadku, w którym historia ulega potrzebom chwili: aby przetrwać — i utrzymać machinę w ruchu. Każdy z mieszkańców łączy się z maszynerią — opętani jej cenną i zbyt rzadką energią — z wyjątkiem ostatniego z przybyłych, stanowiącego małe nasienie zwątpienia. Czy będziemy mieli odwagę zmienić nasze nawyki…? — pytają autorzy spektaklu z francuskiej grupy „Pipototal”.

Artyści tworzą urzekający, oniryczny świat, w którym potężna wyrzeźbiona struktura zostaje ożywiona. W miarę rozwoju historii, maszyna będzie coraz bardziej eksponowana, staje się coraz bardziej mobilna i pełna niespodzianek.

Fizyczny język opracowany przez akrobatów służy pośredniej narracji. Ciało staje się symbolem, połączone z ruchomą rzeźbą i dźwiękiem, w świecie, w którym opór jest koniecznością. Sztuka cyrkowa jest absorbowana przez historię — wyjaśnia Amandine Lemaire z grupy „Pipototal”.

Francuska grupa „Pipototal” została założona w 1989 roku przez Philippe’a Geffroya, aktora, wynalazcę i konstruktora. Artyści tworzą przedstawienia uliczne, nawiązujące do twórczości Leonarda da Vinci.

Spektakl plenerowy „Basculoscopia” zostanie zaprezentowany w godzinach od 21.00 do 22.00 na Placu Cyrkowym, u zbiegu Szosy Lubickiej i ulicy Przy Skarpie w piątek (2 maja) i w sobotę (3 maja). Wstęp na wydarzenie jest wolny.

  «   Wstecz


Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń
Partnerzy Toruńskiej Agendy Kulturalnej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego EEA Grants Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej Kreatywna Europa: Kultura Spectrum 2016 — Transnational Light Mixdoor Erasmus+ Anna Lindh Foundation Fundacja im. Anny Lindh Polska Polski Związek Motorowy enova Agencja Nowa Targi Toruńskie Infocomp DMI Media Grande Coffee
Google+