Przebywasz w serwisie archiwalnym. Zapraszamy na aktualną stronę ➔

Toruńska Agenda Kulturalna

Święto reportażu w Toruniu

Wtorek, 8 kwietnia 2014 r.

fot. Paulina Brzozowska

Już w czwartek, 10 kwietnia 2014 roku, rozpocznie się w Toruniu druga edycja Festiwalu Sztuki Faktu. Ze względu na duże zainteresowanie wydarzeniem została otwarta rejestracja na niektóre bloki programu. Bezpłatne wejściówki można rezerwować w serwisie internetowym festiwalu.

Za sprawą wydarzenia do Torunia przyjadą znakomici goście, wśród których będą m.in. Beata Tadla, Tomasz Sekielski, Ryszard Bugajski, Henryk Talar. Program tegorocznego festiwalu nawiązuje do 25. rocznicy wyborów czerwcowych z 1989 roku — historycznego przełomu sięgającego korzeniami powstania „Solidarności”, który doprowadził do utworzenia niekomunistycznego rządu w Polsce. Niedługo potem obalono mur berliński.

W ramach festiwalu odbędzie się konkursowy przegląd reportaży i filmów dokumentalnych, panel dyskusyjny poświęcony etyce w mediach oraz Noc Reporterów, podczas której ze swoimi odbiorcami spotkają się dziennikarze najważniejszych programów i magazynów reporterskich TVP.

Ze względu na duże zainteresowanie wydarzeniem zdecydowaliśmy się otworzyć zamkniętą już rejestrację na niektóre bloki programu, w tym na tak prestiżowe punkty programu, jak festiwalowe gale: Galę otwarcia festiwalu i Galę wręczenia nagród, a także na cieszące się bardzo dużym zainteresowaniem publiczności spotkanie z uznanymi dziennikarkami „Wiadomości”: Beatą Tadlą i Marią Stepan oraz warsztaty Newsweeka „Dziennikarstwo ery cyfrowej” — zapowiada Krystian Kubjaczyk, dyrektor Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

Wszyscy zainteresowani współczesnymi mediami mogą zgłaszać się także na Blok 10 „Spotkanie z dyrektorem TVP1 Piotrem Radziszewskim i Tomaszem Sekielskim”, Blok 11 „Noc Reporterów”, Blok 13 „Konkursowy przegląd reportaży i spotkania z autorami”, Blok 15 „Pokaz reportaży Tamary Sołoniewicz «Czy słyszysz jak płacze ziemia?» i «Matecznik», rozmowa z Jerzym Kaźmierczakiem, dyrektorem Ośrodka Dokumentacji i Zbiorów Programowych TVP o rekonstrukcji filmu oraz wspomnienie o Tamarze Sołoniewicz”.

Wprowadziliśmy także do dystrybucji wejściówek Blok H, czyli Warsztaty historyczne MDR-TVP, które organizują Fundacja Konrada Adenauera i Akademia TVP. Sesja, która odbędzie się w Sali Małej Teatru „Baj Pomorski” zapowiada się bardzo ciekawie. Wezmą w niej udział wybitni goście: dr Tadeusz Doroszuk, dyrektor TVP Historia, prof. Andrzej Paczkowski, dr Ulrich Brochhagen z MDR — dodaje Krystian Kubjaczyk.

Organizatorami 2. edycji Festiwalu Sztuki Faktu są
Miasto Toruń, Toruńska Agenda Kulturalna i Telewizja Polska.

  «   Wstecz


Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń
Partnerzy Toruńskiej Agendy Kulturalnej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego EEA Grants Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej Kreatywna Europa: Kultura Spectrum 2016 — Transnational Light Mixdoor Erasmus+ Anna Lindh Foundation Fundacja im. Anny Lindh Polska Polski Związek Motorowy enova Agencja Nowa Targi Toruńskie Infocomp DMI Media Grande Coffee
Google+