Przebywasz w serwisie archiwalnym. Zapraszamy na aktualną stronę ➔

Toruńska Agenda Kulturalna

Gwiazdy dziennikarstwa w Toruniu

Czwartek, 3 kwietnia 2014 r.

Spotkanie z popularnymi dziennikarkami „Wiadomości”: Beatą Tadlą i Marią Stepan, premiera reportażu „Zabójcy marzeń” Tomasza Sekielskiego, pokazującego kulisy brutalnych starć na kijowskim Majdanie, gala wręczenia nagród prowadzona przez Joannę Racewicz i Michała Olszańskiego — druga edycja Festiwalu Sztuki Faktu przyciągnie do Torunia plejadę gwiazd dziennikarstwa. W serwisie internetowym wydarzenia można jeszcze rezerwować bilety. Wstęp na festiwal, który odbędzie się w dniach 10–12 kwietnia, jest bezpłatny.

Cztery wyjątkowe premiery, trzydzieści sześć reportaży i dokumentów zakwalifikowanych do przeglądu konkursowego, warsztaty dziennikarskie „Newsweeka”, panele dyskusyjne i spotkania z autorami — program tegorocznej edycji festiwalu zapowiada się bardzo interesująco.

Spotykamy się ponownie i to jest dobra wiadomość. Festiwal stał się ważnym miejscem reporterów. W gorączce codziennej walki o słupki telewizyjnej oglądalności, od których zależą dzisiejsze finanse mediów publicznych, reportaż jako gatunek stał się bastionem chroniącym wartości dziennikarskie — mówi Jacek Snopkiewicz, dyrektor artystyczny festiwalu.

2. edycję Festiwalu Sztuki Faktu odbywającą się pod hasłem „25 lat wolności” rozpocznie przegląd filmów Ireneusza Englera. Twórca zrealizował wiele wybitnych filmów dokumentujących polskie przemiany, m.in. „Wałęsa prezydent”, „Gdańsk. Droga do wolności”, „Polska Solidarność”, „Film o Wolnej Polsce”. Jest laureatem ubiegłorocznej edycji festiwalu, podczas której został uhonorowany Nagrodą Prezesa TVP Juliusza Brauna za wybitne osiągnięcia w reportażu i dokumencie telewizyjnym.

Wierność zasadom dziennikarstwa pozwala nam dzisiaj pokazać dorobek tych twórców sztuki faktu, którzy otwierali wrota wolności w sierpniu 1980 roku i w czerwcu 1989 roku — Mirosława Chojeckiego i Ireneusza Englera. To mistrzowie sztuki faktu! Dzisiaj spotyka się z nimi silna grupa reporterów młodego pokolenia z przesłaniem, że należy dochować wierności swoim przekonaniom, że warto iść za conradowskim marzeniem i być reporterem, badaczem świata wokół nas — dodaje Jacek Snopkiewicz.

Bardzo ciekawie zapowiadają się cztery premiery festiwalu. „Moje 89 Pokolenie” w reżyserii Pawła Jóźwiaka-Rodana to nowatorski crowdsourcingowy film dokumentalny. Reżyser zwrócił się za pośrednictwem Internetu z apelem do młodych ludzi, aby nagrali filmy o sobie samych i pokazali widzom tzw. pokolenie wolnej Polski. W ramach wydarzenia zostaną pokazane także dwa wybitne dokumenty zrealizowane przez niemieckich twórców: „Roberto, wnuk Honeckera — powrót do Niemiec” Thomasa Grimma i dokument Olafa Jacobsa „Polak przynosi kasę” opowiadający o współczesnych relacjach polsko-niemieckich. Wyjątkowym punktem programu będzie pokaz reportażu Tomasza Sekielskiego „Zabójcy marzeń” i spotkanie z autorem. Dziennikarska relacja opiera się na historiach 22-letniego Aleksandra i 32-letniego Witalija, którzy ruszyli na Majdan, by walczyć o demokratyczną Ukrainę. Zapłacili za to najwyższą cenę — zostali zastrzeleni przez snajperów podczas starć w Kijowie.

Uwadze publiczności polecamy szczególnie konkursowy przegląd reportaży, podczas którego będzie można zobaczyć trzydzieści sześć wybitnych dokumentów. Najlepsze nagrodzi jury pod przewodnictwem Marii Zmarz-Koczanowicz, uznanej reżyserki i scenarzystki filmowej. Podobnie, jak w ubiegłym roku liczymy na duże zainteresowanie Nocą Reporterów, podczas której dziennikarze najważniejszych magazynów reporterskich Telewizji Polskiej, takich jak Sprawa dla Reportera, Magazyn Ekspresu Reporterów, Reporter Polski, a także dziennikarze Polskiego Radia i „Newsweeka” spotkają się ze swoimi widzami, słuchaczami, czytelnikami — dodaje Krystian Kubjaczyk, dyrektor Toruńskiej Agendy Kulturalnej, która współorganizuje festiwal.

Jedną z imprez towarzyszących festiwalowi będzie plenerowa wystawa fotograficzna „Newsweeka” zatytułowana „25 lat wolnej Polski” na Rynku Staromiejskim. Podczas 2. edycji Festiwalu Sztuki Faktu odbędzie się także interesujący wykład doktora Łukasza Wojtkowskiego z Katedry Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UMK zatytułowany „Zaklęci w ramach. Czyli jak media konstruują naszą rzeczywistość”. Wykład odbywa się w ramach projektu „Pocztówki z Nigdy Nigdy” organizowanego przez Fundację You Have It i współfinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wstęp na wydarzenia festiwalowe jest bezpłatny. Centrum festiwalowe mieści się w Teatrze „Baj Pomorski”. Program wydarzenia i system internetowej rezerwacji bezpłatnych wejściówek jest dostępny w serwisie internetowym www.sztukafaktu.pl.

Organizatorami 2. edycji Festiwalu Sztuki Faktu są
Miasto Toruń, Toruńska Agenda Kulturalna i Telewizja Polska.

  «   Wstecz


Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń
Partnerzy Toruńskiej Agendy Kulturalnej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego EEA Grants Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej Kreatywna Europa: Kultura Spectrum 2016 — Transnational Light Mixdoor Erasmus+ Anna Lindh Foundation Fundacja im. Anny Lindh Polska Polski Związek Motorowy enova Agencja Nowa Targi Toruńskie Infocomp DMI Media Grande Coffee
Google+