Przebywasz w serwisie archiwalnym. Zapraszamy na aktualną stronę ➔

Toruńska Agenda Kulturalna

2. edycja Festiwalu Sztuki Faktu w Toruniu pod hasłem „25 lat wolności”

Wtorek, 25 marca 2014 r.

Najlepsze reportaże i dokumenty, wybitni dziennikarze prasowi, telewizyjni i radiowi, wyjątkowe wydarzenie w świecie mediów — tak zapowiada się 2. edycja Festiwalu Sztuki Faktu, która odbędzie się w dniach 10–12 kwietnia 2014 roku w Toruniu. Organizatorami festiwalu są Miasto Toruń, Toruńska Agenda Kulturalna i Telewizja Polska.

Program tegorocznego festiwalu nawiązuje do 25. rocznicy wyborów czerwcowych z 1989 roku – historycznego przełomu sięgającego korzeniami powstania „Solidarności”, który doprowadził do utworzenia niekomunistycznego rządu w Polsce. Niedługo potem obalono mur berliński.

Po doświadczeniach pierwszej edycji festiwalu, który był szeroko komentowany w mediach i Telewizji Polskiej, jego program rozszerzamy o zaproszenie publicznej telewizji niemieckiej MDR (Mitteldeutscher Rundfunk) z Lipska. Niemieccy dziennikarze przedstawią reportaże związane z historycznym przełomem, wezmą udział w Nocy Reporterów i polsko-niemieckiej debacie poświęconej przedstawianiu historii — zapowiada Krystian Kubjaczyk, dyrektor festiwalu.

W ramach festiwalu odbędzie się konkurs reportaży i filmów dokumentalnych zrealizowanych w minionym roku przez Telewizję Polską, panel dyskusyjny poświęcony etyce w mediach oraz Noc Reporterów, podczas której spotkają się reporterzy najważniejszych programów i magazynów reporterskich TVP, m.in. „Magazynu Ekspresu Reporterów”, „Reportera Polskiego”, „Sprawy dla Reportera”. Podczas Nocy Reporterów zostanie zaprezentowany reportaż Małgorzaty Święchowicz z działu społecznego magazynu „Newsweek Polska”. Interesującym punktem programu będzie spotkanie z Piotrem Radziszewskim, dyrektorem TVP1 i Tomaszem Sekielskim, podczas którego zostanie pokazany reportaż „Zabójcy marzeń” zrealizowany z ostatnich wydarzeń na Ukrainie. Bardzo ciekawie zapowiadają się także warsztaty „Newsweeka” poświęcone dziennikarstwu śledczemu i dziennikarstwu ery cyfrowej.

Tegoroczna edycja festiwalu przypomni dorobek Teresy Torańskiej — wybitej polskiej pisarki i dziennikarki. W czasie festiwalowej gali zostanie wystawiony spektakl oparty na jednej z Jej rozmów, w której Jakub Berman, odpowiedzialny m.in. za bezpiekę czasów stalinowskich, ujawnia kulisy powstania Polski Ludowej — mówi Jacek Snopkiewicz, pomysłodawca i dyrektor artystyczny festiwalu.

Podczas festiwalu zostaną wręczone nagrody konkursowe, nagroda Festiwalu oraz nagroda specjalna Prezesa Telewizji Polskiej, przyznawana wybitnym reportażystom za całokształt twórczości.

Festiwal ma wielką energię i wielu przyjaciół. Jest tak potrzebnym miejscem integrującym dziennikarzy TVP i zaproszonych twórców z innych mediów. Festiwal inspiruje i rozwija reporterów, pokazuje rozmaitość gatunków wyrastających ze sztuki faktu — dodaje Jacek Snopkiewicz.

Jedną z imprez towarzyszących festiwalowi będzie wystawa „25 lat wolnej Polski” magazynu „Newsweek Polska”, którą będzie można zobaczyć na Rynku Staromiejskim. Reporterskie zdjęcia podsumowują 25 lata wolności, ukazują przemiany gospodarcze, polityczne, społeczne, kulturowe i prezentują sylwetki bohaterów minionego ćwierćwiecza.

W ramach przeglądu konkursowego zostaną zaprezentowane reportaże poświęcone opiece nad osobami niesamodzielnymi. Autor najciekawszego dokumentu podejmującego tę tematykę otrzyma nagrodę Seni, jednej z kluczowych Marek Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych SA. Opieka nad osobami starszymi to jeden z filarów Fundacji TZMO „Razem zmieniamy świat”.

Wstęp na wydarzenia festiwalowe będzie bezpłatny. Centrum festiwalowe mieścić się będzie w Teatrze „Baj Pomorski”. Program wydarzenia i system internetowej rezerwacji bezpłatnych wejściówek jest dostępny w serwisie internetowym www.sztukafaktu.pl.

Organizatorami 2. edycji Festiwalu Sztuki Faktu są
Miasto Toruń, Toruńska Agenda Kulturalna i Telewizja Polska.

  «   Wstecz


Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń
Partnerzy Toruńskiej Agendy Kulturalnej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego EEA Grants Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej Kreatywna Europa: Kultura Spectrum 2016 — Transnational Light Mixdoor Erasmus+ Anna Lindh Foundation Fundacja im. Anny Lindh Polska Polski Związek Motorowy enova Agencja Nowa Targi Toruńskie Infocomp DMI Media Grande Coffee
Google+