Przebywasz w serwisie archiwalnym. Zapraszamy na aktualną stronę ➔

Toruńska Agenda Kulturalna

Kulturalne Lato pełne atrakcji

Czwartek, 28 lipca 2011 r.

Zaskakujące, niekonwencjonalne, pełne niespodzianek – w Toruniu trwa Kulturalne Lato. Chopin obok Lady Gagi podczas nietypowych koncertów Orkiestry Ricciotti, muzyka baroku i renesansu w handlowej Galerii Copernicus, najbardziej charakterystyczne budynki zabytkowego Starego Miasta zmienione w fascynujące instalacje świetlne – to jedynie niektóre z atrakcji wakacyjnych wydarzeń artystycznych.

Sierpniową odsłonę Kulturalnego lata rozpoczną plenerowe koncerty niekonwencjonalnej Orkiestry Ricciotti z Amsterdamu. Zespół tworzy 40 artystów, którzy wykonują muzykę orkiestrową w miejscach nietypowych, nie kojarzonych dotąd ze sztuką wysoką. Ricciotti w niczym nie przypomina tradycyjnej orkiestry –mówi Anna Rzemykowska z Toruńskiej Agendy Kulturalnej. Nie są to muzycy ubrani na czarno, stojący w głębi podium, ale zespół w kolorowych strojach, który chce grać blisko publiczności. Orkiestra szuka ludzi w miejscach, w których mieszkają, pracują, spędzają wolny czas. Ricciotti gra na rynku w Amsterdamie, na placu Trocadero w Paryżu, a także w samolocie, na targu rybnym, w górach, czy w sali do fitnessu. W Toruniu, plenerowe koncerty orkiestry z Amsterdamu zostaną zaprezentowane w trzech wyjątkowych miejscach: przy fontannie w parku na Bydgoskim Przedmieściu, na Rynku Staromiejskim i na dziedzińcu Szpitala Miejskiego.

Muzyka w nietypowych miejscach towarzyszyć będzie festiwalowym koncertom, zatytułowanym „Europa-Toruń. Muzyka i Architektura”. Polskie pieśni wojskowe zabrzmią w zabytkowym Forcie IV a największe hity muzyki pop, przeboje filmowe i standardy jazzowe usłyszymy podczas zaskakującego Wieczoru w Galerii Copernicus.

Wyjątkowo zapowiada się II edycja Festiwalu Piosenki i Ballady Filmowej. Wydarzeniem będzie sobotni Koncert Galowy w scenerii Rynku Nowomiejskiego z udziałem gwiazd: Piotra Polka, Mirosława Baki, Agnieszki Włodarczyk, Moniki Kuszyńskiej, Magdaleny Tul, Doroty Osińskiej, Marcina Mrozińskiego i Katarzyny Dąbrowskiej. Gościem Specjalnym będzie Olena Leonenko, ukraińska pieśniarka i kompozytorka, na stałe mieszkająca w Polsce. Podczas sobotniego koncertu Olena Leonenko zaśpiewa przedwojenny szlagier „To ostatnia niedziela”, którego wersja z tekstem rosyjskim stanowiła motyw przewodni głośnego filmu Nikity Michałkowa – mówi Przemysław Draheim, rzecznik prasowy festiwalu.

Pod koniec sierpnia (25-28) w Bydgoszczy i Toruniu, odbędzie się po raz jedenasty Międzynarodowy Festiwal Harmonijki Ustnej Harmonica Bridge. Harmonica Bridge jest międzynarodowym spotkaniem muzyków grających na harmonijce ustnej w tak zróżnicowanych konwencjach jak blues, jazz, folk, pop czy muzyka klasyczna. W każdym z tych gatunków zaprezentują się wykonawcy grający na najwyższym poziomie – przekonuje Sławek Wierzcholski, dyrektor artystyczny festiwalu. Tegoroczne koncerty odbywać się będą w obrębie Starego Miasta w Toruniu: na Rynku Staromiejskim, przed Ratuszem i w małym amfiteatrze przy Muzeum Etnograficznym, a także we wnętrzach zabytkowego Dworu Artusa.

Pięć żywiołów: ziemia, ogień, woda, powietrze i kosmiczny eter zawładnie toruńską Starówką podczas III edycji Międzynarodowego Festiwalu Światła SKYWAY, który odbędzie się w dniach 9-13 sierpnia w Toruniu. Fascynujące instalacje świetlne przygotują międzynarodowi i lokalni twórcy, którzy zabiorą widzów w niezwykłą podróż na pograniczu nauki i sztuki. SKYWAY, tak jak inne festiwale światła, organizowane w Wenecji, Wiedniu, czy francuskim Lyonie, prezentuje sztukę w sposób nowoczesny. Jego wyjątkowość polega na łączeniu sztuki światła i tematyki astronomicznej, wpisującej się w tradycję miasta – wyjaśnia Agnieszka Marecka, koordynator festiwalu. SKYWAY to wydarzenie niekomercyjne, plenerowe. Bliska jest nam idea sztuki wychodzącej w przestrzeń miasta, angażującej widzów.Wydarzeniami festiwalu będą: projekcja interaktywna „Aquarium”, którą przygotują Nuno Maya i Carole Purnelle, zjawiskowa instalacja „El Sol” stworzona przez kolektyw artystyczny HET PAKT z Belgii, efektowna projekcja na fasadzie Collegium Maximum zaprezentowana w technice mappingu 3D przez węgierski Limelight.

Szczegółowy program Kulturalnego Lata będzie wkrótce dostępny na stronie: www.kulturalnelato.pl i Facebooku.

  «   Wstecz


Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń
Partnerzy Toruńskiej Agendy Kulturalnej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego EEA Grants Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej Kreatywna Europa: Kultura Spectrum 2016 — Transnational Light Mixdoor Erasmus+ Anna Lindh Foundation Fundacja im. Anny Lindh Polska Polski Związek Motorowy enova Agencja Nowa Targi Toruńskie Infocomp DMI Media Grande Coffee
Google+