Przebywasz w serwisie archiwalnym. Zapraszamy na aktualną stronę ➔

Toruńska Agenda Kulturalna

Blisko pół miliona złotych na polsko-norweski projekt kulturalny

Środa, 8 stycznia 2014 r.

Dawna fabryka cementu w norweskim Slemmestad i zabytkowa toruńska starówka rozbłysną niezwykłymi iluminacjami przygotowanymi przez artystów światła. Wszystko za sprawą międzynarodowego projektu kulturalnego Toruńskiej Agendy Kulturalnej, który otrzymał dofinansowanie w wysokości 456 tysięcy złotych w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego „Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej w ramach europejskiego dziedzictwa kulturowego”.

„Świetlny most Toruń–Slemmestad” to polsko-norweski projekt oparty na współpracy międzynarodowych twórców, wykorzystujących w swoich pracach materię światła, tworzących instalacje i projekcje multimedialne na fasadach budynków. Projekt będzie realizowany od 3 lutego 2014 r. do 2 lutego 2015 r.

Toruńska Agenda Kulturalna znalazła się w gronie dwunastu najbardziej prestiżowych instytucji kultury w Polsce, które otrzymały dofinansowanie z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dofinansowane projekty zostały zaakceptowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Operatorem programu jest Departament Funduszy Europejskich Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego — wyjaśnia Krystian Kubjaczyk, Dyrektor Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

Pierwszym etapem artystycznych działań będzie przygotowanie przez polsko-norweski zespół artystów dwóch projekcji w technice mappingu 3D. Jedna z nich zostanie zaprezentowana na stuletnich silosach dawnej fabryki cementu w Slemmestad, drugą będzie można zobaczyć w Toruniu podczas Bella Skyway Festival. W ramach projektu, polscy i norwescy twórcy przeprowadzą warsztaty dla studentów Buskerud University College w Drammen, efekty ich warsztatowych prac będzie można zobaczyć podczas toruńskiego festiwalu światła.

Prace artystów, zarówno tych uznanych, jak i debiutantów zostaną sfotografowane przez polskich i norweskich mistrzów obiektywu a wykonane przez nich zdjęcia będzie można zobaczyć na wystawie, prezentowanej w Norwegii i Polsce — dodaje Agnieszka Marecka, Kierownik Działu Projektów i Współpracy z Zagranicą TAK.

Partnerami projektu „Świetlny most Toruń–Slemmestad” są Sekkefabriken Slemmestad, Gmina Røyken realizująca długoterminowy plan rewitalizacji Slemmestad i Buskerud University College w Drammen, kształcący młodych specjalistów w dziedzinie projekcji świetlnych. Projekt otrzymał wsparcie finansowe w ramach Programu „Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej w ramach europejskiego dziedzictwa kulturowego” Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Informacja o projekcie w regionalnej gazecie z Buskerud
3 stycznia 2014 r.

Organizatorami Bella Skyway Festival są Urząd Miasta Torunia i Toruńska Agenda Kulturalna,
a sponsorem tytularnym — Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych SA i marka Bella.

Finansowane z funduszy EOG, pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii,
oraz środków krajowych

  «   Wstecz


Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń
Partnerzy Toruńskiej Agendy Kulturalnej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego EEA Grants Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej Kreatywna Europa: Kultura Spectrum 2016 — Transnational Light Mixdoor Erasmus+ Anna Lindh Foundation Fundacja im. Anny Lindh Polska Polski Związek Motorowy enova Agencja Nowa Targi Toruńskie Infocomp DMI Media Grande Coffee
Google+