Przebywasz w serwisie archiwalnym. Zapraszamy na aktualną stronę ➔

Toruńska Agenda Kulturalna

Rockowe Święto Trzech Króli

Czwartek, 2 stycznia 2014 r.

Zmotoryzowana parada, której bohaterami będą Kacper, Melchior i Baltazar przemierzy toruńską starówkę w poniedziałek, 6 stycznia 2014 roku. Barwny orszak wyruszy o godzinie 15.00 z Rynku Staromiejskiego i przejdzie ulicą Szeroką na Rynek Nowomiejski, gdzie odbędzie się koncert muzycznej gwiazdy — rockowego zespołu Bracia.

Parada Trzech Króli, jak co roku, będzie barwna i efektowna. W Toruniu, wzorem hiszpańskich miast, Święto Trzech Króli jest najhuczniej obchodzonym świętem w okresie bożonarodzeniowym. Według tradycji Trzej Królowie przybywają ze Wschodu i przywożą dzieciom słodycze, cukierki lub drobne upominki.

W świątecznym orszaku wykorzystamy zabytkowe samochody i figury zwierząt — zapowiada Paweł Kossakowski z Toruńskiej Agendy Kulturalnej. Nie zabraknie atrakcji dla dzieci, do naszej barwnej parady dołączą bajkowe pojazdy z animowanego filmu „Auta”: superbohater Zygzak McQueen i jego najlepszy przyjaciel sympatyczny Złomek.

Dzięki urządzeniom do pirotechniki scenicznej, takim jak specjalne wyrzutnie na świąteczny orszak spadnie barwny deszcz konfetti. Paradę będzie prowadziła Orkiestra Dęta z Wagańca.

Muzyczną gwiazdą świątecznego popołudnia będzie jeden z najbardziej cenionych zespołów rockowych w Polsce, na czele którego stoją bracia Piotr i Wojciech Cugowscy. Zespół Bracia ma w dorobku cztery albumy: „Fobrock”, „Tribute To Queen”, „Zapamiętaj” oraz najnowszy „Zmienić zdarzeń bieg”, z którego pochodzą już takie przeboje, jak „Nad przepaścią” z gościnnym udziałem Edyty Bartosiewicz oraz „Wierzę w lepszy świat” i „Parnassus”. Obecnie listy przebojów podbija utwór „Po drugiej stronie chmur”. Muzycy współpracowali m.in. z Jonem Lordem, legendarnym muzykiem zespołu Deep Purple, a także Garou i Stanem Borysem, z którym nagrali nową wersję przeboju „Jaskółka uwięziona”. Koncert odbędzie się na scenie ustawionej na Rynku Nowomiejskim.

Wydarzenie kończy trwające od Wigilii obchody Święta Bożego Narodzenia. Święto obchodzone jest nie tylko w Polsce, ale także w wielu innych europejskich krajach, m.in. w Austrii, Chorwacji, Grecji, Hiszpanii, Słowacji, Szwajcarii, Włoszech, Szwecji, Finlandii oraz w trzech landach niemieckich: Badenii-Wirtembergii, Bawarii i Saksonii-Anhalt.

Organizatorami wydarzenia są Urząd Miasta Torunia i Toruńska Agenda Kulturalna.

Ograniczenia w ruchu

W poniedziałek, 6 stycznia 2014 roku, w godzinach 14.00–18.00 zostanie zamknięta dla ruchu ulica Prosta na odcinku od ulicy Jęczmiennej do ulicy Browarnej.

  «   Wstecz


Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń
Partnerzy Toruńskiej Agendy Kulturalnej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego EEA Grants Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej Kreatywna Europa: Kultura Spectrum 2016 — Transnational Light Mixdoor Erasmus+ Anna Lindh Foundation Fundacja im. Anny Lindh Polska Polski Związek Motorowy enova Agencja Nowa Targi Toruńskie Infocomp DMI Media Grande Coffee
Google+