Przebywasz w serwisie archiwalnym. Zapraszamy na aktualną stronę ➔

Toruńska Agenda Kulturalna

Rockowe Święto Trzech Króli

Środa, 18 grudnia 2013 r.

Zmotoryzowana parada, której bohaterami będą Kacper, Melchior i Baltazar przemierzy toruńską starówkę 6 stycznia 2014 r. Barwny orszak tworzony przez Archanioła Gabriela, Świętego Józefa, Maryję wyruszy o godzinie 15.00 z ulicy Żeglarskiej i przejdzie ulicą Szeroką na Rynek Nowomiejski. Muzyczną gwiazdą świątecznego popołudnia będzie rockowy zespół Bracia.

Parada Trzech Króli, jak co roku, będzie barwna i efektowna. W Toruniu, wzorem hiszpańskich miast, Święto Trzech Króli jest najhuczniej obchodzonym świętem w okresie Bożonarodzeniowym. Według tradycji Trzej Królowie przybywają ze Wschodu i przywożą dzieciom słodycze, cukierki lub drobne upominki.

W świątecznym orszaku wykorzystamy zabytkowe samochody i figury zwierząt — zapowiada Paweł Kossakowski z Toruńskiej Agendy Kulturalnej. Dzięki urządzeniom do pirotechniki scenicznej, takim jak specjalne wyrzutnie, na świąteczny orszak spadnie barwny deszcz konfetti. Paradę będzie prowadziła Orkiestra Dęta z Wagańca.

Muzyczną gwiazdą świątecznego popołudnia będzie jeden z najbardziej cenionych zespołów rockowych w Polsce, na czele którego stoją bracia Piotr i Wojciech Cugowscy. Zespół Bracia ma w dorobku cztery albumy:,,Fobrock”,,,Tribute To Queen”,,,Zapamiętaj” oraz najnowszy,,Zmienić zdarzeń bieg”, z którego pochodzą już takie przeboje, jak,,Nad przepaścią” z gościnnym udziałem Edyty Bartosiewicz oraz,,Wierzę w lepszy świat” i,,Parnassus”. Obecnie listy przebojów podbija utwór,,Po drugiej stronie chmur”. Muzycy współpracowali m.in. z Jonem Lordem, legendarnym muzykiem zespołu Deep Purple, a także z Garou i Stanem Borysem, z którym nagrali nową wersję przeboju,,Jaskółka uwięziona”. Koncert odbędzie się na scenie ustawionej na Rynku Nowomiejskim.

Święto Trzech Króli kończy trwające od Wigilii obchody Święta Bożego Narodzenia. Święto obchodzone jest nie tylko w Polsce, ale także w wielu innych europejskich krajach, m.in. w Austrii, Chorwacji, Grecji, Hiszpanii, Słowacji, Szwajcarii, Włoszech, Szwecji, Finlandii oraz w trzech landach niemieckich: Badenii-Wirtembergii, Bawarii i Saksonii-Anhalt.

Organizatorami wydarzenia są Urząd Miasta Torunia i Toruńska Agenda Kulturalna.

  «   Wstecz


Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń
Partnerzy Toruńskiej Agendy Kulturalnej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego EEA Grants Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej Kreatywna Europa: Kultura Spectrum 2016 — Transnational Light Mixdoor Erasmus+ Anna Lindh Foundation Fundacja im. Anny Lindh Polska Polski Związek Motorowy enova Agencja Nowa Targi Toruńskie Infocomp DMI Media Grande Coffee
Google+