Przebywasz w serwisie archiwalnym. Zapraszamy na aktualną stronę ➔

Toruńska Agenda Kulturalna

Torunianie świętują na moście

Poniedziałek, 18 listopada 2013 r.

Koncerty, pokazy taneczne i liczne atrakcje dla mieszkańców uświetnią Dni Otwarte Mostu, które odbędą się w dniach 7–8 grudnia 2013 roku. Muzyczną gwiazdą wydarzenia będzie zespół GOLEC UORKIESTRA. Podczas dwudniowego święta mieszkańców na moście będzie można zwiedzić nową przeprawę, przejechać się monster truckiem czy wziąć udział w warsztatach.

Krótko po oddaniu do użytku nowy most stanie się czymś naturalnym, wpisze się w normalny obraz miasta, ale na razie torunianie żyją tą inwestycją, a w weekend 7, 8 i 9 grudnia ta radość osiągnie punkt kulminacyjny. Przez te dni będzie się można wszystkiego o moście dowiedzieć i zajrzeć tam, gdzie na co dzień nie będzie wolno, np. pieszo przejść się po jezdni — mówi prezydent Torunia Michał Zaleski.

Pierwszego dnia, w sobotę (7 grudnia) w programie wydarzenia zaplanowano m.in. historyczną inscenizację zatytułowaną „Witajcie sąsiedzi”, świąteczne kolędowanie, pokaz taneczny Jagielski Dance Project, a także koncert zespołu Dzwonek Do Drzwi.

Wśród licznych sobotnich atrakcjibardzo ciekawie zapowiadają się trzy punkty programu: wspólne mostowe zdjęcie torunian, Wielka Parada Mostowa i koncert zespołu Paraliż Band, który zakończy pokaz sztucznych ogni — opowiada dyrektor Toruńskiej Agendy Kulturalnej Krystian Kubjaczyk.

Niedzielną część Dni Otwartych Mostu rozpocznie Półmaraton Świętych Mikołajów. Drugi dzień mostowej imprezy będzie miał dwa mocne punkty programu — sportowy i muzyczny. Trasa biegu podczas Półmaratonu Świętych Mikołajów będzie prowadziła przez nowy most drogowy. Będzie to wydarzenie wyjątkowe i historyczne. Szczególnym punktem programu będzie także koncert muzycznej gwiazdy, zespołu GOLEC UORKIESTRA, który rozpocznie się o godz. 17.00. Muzycy, zwani „beskidzkimi góralami XXI wieku”, łączą z wielką maestrią najróżniejsze nurty muzyczne. Tu na razie jest ściernisko — te słowa piosenki braci Golec towarzyszyly wbiciu pierwszej łopaty na budowie toruńskiego mostu w listopadzie 2010 roku.

W programie wydarzenia zaplanowano także koncert piosenek w wykonaniu aktorów Teatru „Baj Pomorski”, świąteczne kolędowanie, występy muzyczne zespołów MDK, koncert zespołu Popovacula, pokaz taneczny Jagielski Dance Project oraz koncert Orkiestry Zespołu Szkół Samochodowych w Toruniu.

Stałymi punktami dwudniowych uroczystości będą: zwiedzanie mostu z przewodnikami, mobilne zwiedzanie mostu, warsztaty dla dzieci i młodzieży.

Jak najłatwiej dotrzeć na Dni Otwarte Mostu?

O ile radni się zgodzą, 7 i 8 grudnia w okolice mostu będzie można dojechać za darmo niektórymi liniami komunikacji miejskiej. Zwolnienie od opłat będzie obowiązywało od godz. 9.00 do 19.00 na liniach dziennych tramwajowych nr 1 i 5 oraz autobusowych nr 10, 11, 13, 15, 20, 22, 23, 26, 29, 31, 38 i 40.

Możliwość korzystania z bezpłatnych przejazdów środkami komunikacji miejskiej nie tylko pomoże dotrzeć torunianom na miejsce, ale także spowoduje ograniczenie natężenia ruchu drogowego w okolicach nowego mostu i pl. Daszyńskiego. Dzięki temu zwiększy się bezpieczeństwo pieszych, którzy będą uczestniczyć w zabawie mieszkańców na moście. Dla tych, którzy mimo tego ułatwienia wybiorą się na most swoim samochodem, miasto przygotowało parkingi w okolicy ul. Winnej i na placu cyrkowym.

Tyle dni otwartych. 9 grudnia 2013 r. nowy most drogowy gen. Elżbiety Zawackiej zostanie oddany do użytku. O godz. 11.00 nastąpi odsłonięcie tablicy poświęconej patronce przeprawy, a zaraz potem pierwsza oficjalna przejażdżka po moście.

Informujemy również, że siedziba Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej (ul. Podmurna 93), w której prezentowana jest wystawa stała poświęcona życiu Pani Generał, będzie otwarta w najbliższy weekend w godzinach 10.00 16.00 — wstęp wolny.

Szczegółowe informacje nt. Dni Otwartych Mostu

  «   Wstecz


Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń
Partnerzy Toruńskiej Agendy Kulturalnej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego EEA Grants Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej Kreatywna Europa: Kultura Spectrum 2016 — Transnational Light Mixdoor Erasmus+ Anna Lindh Foundation Fundacja im. Anny Lindh Polska Polski Związek Motorowy enova Agencja Nowa Targi Toruńskie Infocomp DMI Media Grande Coffee
Google+