Przebywasz w serwisie archiwalnym. Zapraszamy na aktualną stronę ➔

Toruńska Agenda Kulturalna

Bella Skyway Festival: przewodnik kuratora

Środa, 18 września 2013 r.

Odległa Afryka na Dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego

Toruń jest niezwykły, pełen magicznych miejsc, które warto zobaczyć. Niewątpliwie jednym z nich jest dziedziniec Ratusza Staromiejskiego. W tym roku próbę zmierzenia się z tą wyjątkową przestrzenią podejmuje uznany włoski artysta, Richi Ferrero. Artysta pokaże w Toruniu „Świetlne maski Bwindi” (sponsor instalacji: Bank Millennium) — spektakl, który odniósł wielki sukces podczas Luminale, jednego z największych świetlnych show na świecie. W tym symbolicznym miejscu Torunia rozpoczynamy wędrówkę w poszukiwaniu kolejnych niemożliwych krajobrazów i niesamowitych światów.

Kościół  św. Ducha: monumentalny cykl ruchomych obrazów

Gdy wybierzesz się na wieczorny spacer w kierunku Collegium Maximum, po drodze koniecznie zatrzymaj się w miejscu, które stanowi nieodłączny element każdej edycji festiwalu, a mianowicie przy Kościele św. Ducha. W tym roku tą zabytkową fasadą zawładną artyści z Węgier, ulubieńcy publiczności (sponsor mappingu 3D: TZMO SA, marka Bella).

Mapowanie Collegium Maximum

Począwszy od drugiej edycji festiwalu, Collegium Maximum stało się kolejnym nieodłącznym punktem programu. W tym roku na fasadzie budynku czeska grupa Macula zaprezentuje interaktywną wizję technologicznego rzemiosła. Tytuł prezentacji to „Khôra”, czyli odgłos filozofii. (Sponsor mappingu 3D: Energizer).

Magia: odrobina dziecięcej wyobraźni

Francuski artysta Céhel podczas Bella Skyway Festival pojawi się ze swoim projektem „Czerwona Czarodziejka”. Jako lokalizację Francuz wybrał romantyczny ogród Teatru „Baj Pomorski”. Będzie to bajkowy ogród zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

Jestem przekonany, że propozycja polskich artystów Piotra Florianowicza i Katarzyny Skrobały również będzie magicznym przeżyciem. Toruńscy twórcy zaprezentują 200 rzeźb wykonanych przez dzieci i młodzież podczas warsztatów plastycznych (sponsor instalacji: EDF Toruń, partner instalacji: GiOPTD).

Drzewo niedające cienia

Kolejna instalacja, tym razem włoskiego artysty Alessandro Lupi zatytułowana „Albero”, to cicha i intymna kompozycja, zawierająca w sobie elementy pociętego i wysuszonego drzewa umiejscowionego w ciemnej przestrzeni.

Nu-sacrum z Estonii

Niezwykła „Katedra” zostanie stworzona na ruinach dawnego kościoła św. Mikołaja przez estońskiego artystę Raoula Kurvitza. Będzie to ogromna projekcja ukazująca drewniane ramy okienne, światło, świece i dźwięk. Publiczność będzie miała wrażenie, że znajduje się w jakimś szczególnym, wręcz sakralnym świecie (sponsor instalacji: Miasto Toruń).

Polski kontyngent

Podczas Bella Skyway Festival, za sprawą pochodzącego z Wrocławia Bogumiła Palewicza, podświetlony zostanie Pałac Dąmbskich na ulicy Żeglarskiej.

Tytuł spektaklu to „Pop Opera”. Palewicz przedstawia kompilację najbardziej popularnych uwertur z różnych oper. Publiczność na pewno nie będzie miała problemu z  rozpoznaniem tych popularnych dźwięków (sponsor projekcji: Miasto Toruń).

Michał Kardas z Torunia jest kolejnym artystą ukazującym kosmopolityczną wyobraźnię. W swoich pracach porusza tematy filozoficzne, wręcz egzystencjalne, łącząc je z problemami życia codziennego.

Interesująca jest również prezentacja artystów z Torunia — Katarzyny Malejki i Joachima Sługockiego. Artyści precyzyjnie wybrali miejsce swojej prezentacji — będzie to Plac Rapackiego wraz ze swoją imponującą zielenią. Kolorowe linie i moduły tworzą minimalistyczną instalację.

Kalejdoskop świateł

Bella Skyway Festival to sztuka świateł i trójwymiarowego mapowania fasad budynków. Mam nadzieję, że zarówno widowiskowe iluminacje, jak i te dyskretne, intelektualne, będą okazją do estetycznych przeżyć w trakcie wędrówki po Starym Mieście. Krótki przewodnik po festiwalu chciałbym zakończyć słowami Wisławy Szymborskiej:

Kiedy wypowiadam słowo Przyszłość,
pierwsza sylaba odchodzi już do przeszłości.

Kiedy wymawiam słowo Cisza,
niszczę ją.

Kiedy wymawiam słowo Nic,
stwarzam coś, co nie mieści się w żadnym niebycie.

Być może sztuka świateł otwiera nasze umysły i tworzy przyszłość, w której będziemy stawali się większymi niż jesteśmy teraz.

Mário Jorge da Câmara de Melo Caeiro
kurator Bella Skyway Festival

Zobacz „Pytanie na śniadanie” na antenie TVP2 z udziałem kuratora Bella Skyway Festival.


  «   Wstecz


Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń
Partnerzy Toruńskiej Agendy Kulturalnej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego EEA Grants Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej Kreatywna Europa: Kultura Spectrum 2016 — Transnational Light Mixdoor Erasmus+ Anna Lindh Foundation Fundacja im. Anny Lindh Polska Polski Związek Motorowy enova Agencja Nowa Targi Toruńskie Infocomp DMI Media Grande Coffee
Google+