Przebywasz w serwisie archiwalnym. Zapraszamy na aktualną stronę ➔

Toruńska Agenda Kulturalna

Bella Skyway Festival: Dziewiąta planeta

Wtorek, 3 września 2013 r.

Pięć dni wieczornych projekcji, jedenaście wyjątkowych instalacji, cztery akcje specjalne — tegoroczna edycja jednego z najbardziej magicznych i niepowtarzalnych świetlnych wydarzeń w Europie będzie lepsza niż kiedykolwiek. Bella Skyway Festival, który odbędzie się od 17 do 21 września 2013 roku w Toruniu, zabierze publiczność w fascynującą podróż po niemożliwych krajobrazach i niesamowitych światach.

We wszystkich dotychczasowych edycjach festiwalu w centrum zainteresowania artystów światła zawsze znajdowało się gotyckie dziedzictwo Torunia, ukazane przez pryzmat współczesności. W ciągu ostatnich lat publiczność podziwiała instalacje oraz projekcje stworzone przez ponad siedemdziesięciu lokalnych i międzynarodowych twórców.

Podczas piątej edycji wydarzenia Toruń stanie się kreatywnym krajobrazem, w którym artystyczna gra z postrzeganiem miasta nada jego tkance ludzki charakter. Przywołując dawne symbole, zachęcając widzów do głębokich przeżyć, wreszcie eksperymentując z tym, co istnieje, w mieście, jak w kalejdoskopie, zmieniać się będą niemożliwe krajobrazy i niesamowite światy — zapowiada Mário Jorge da Câmara de Melo Caeiro, dyrektor artystyczny festiwalu.

Tegoroczny program festiwalu zapowiada się wyjątkowo atrakcyjnie. Uznany włoski artysta Richi Ferrero, aranżując przestrzeń dziedzińca Ratusza Staromiejskiego, przeniesie widzów w świat odległej Afryki. Instalacja Ferrero, wykorzystująca prawdziwe afrykańskie maski, dynamiczną scenografię stworzoną przez światła LED oraz tajemnicze dźwięki Tuva, czyli śpiew tubylców, odniosła znaczący sukces podczas jednego z największych świetlnych show na świecie — Luminale we Frankfurcie.

Monumentalny cykl ruchomych obrazów na zabytkowej fasadzie Kościoła św. Ducha przygotują ulubieńcy toruńskiej publiczności — węgierska grupa Limelight.

Naszą projekcję rozpocznie scena przedstawiająca naturalny krajobraz — kolumny staną się drzewami, pomiędzy którymi będą fruwać motyle. Ten obraz zmieni się w nocną panoramę miasta, widzianą z lotu ptaka — nowoczesną metropolię zaprezentowaną w trójwymiarze z wielkimi drapaczami chmur i współczesnymi budynkami — zapowiada Dávid István z grupy Limelight.

Widowiskowy mapping na fasadzie Collegium Maximum UMK przygotuje czeska grupa Macula. Artyści przeniosą publiczność w miejsce pełne pustki, wywołujące wrażenie bezsensowności i ciemności.

Czesi wykorzystują fasadę budynku jako przerwę w bycie i niebycie, jako most łączący oczywiste interpretacje z tymi niespodziewanymi — dodaje Agnieszka Marecka, koordynatorka festiwalu.

Inauguracja Bella Skyway Festival odbędzie się o godzinie 19.45 we wtorek, 17 września 2013 roku na Rynku Staromiejskim. Wszystkie projekcje będą prezentowane codziennie od godziny 19.45 do północy.

  «   Wstecz


Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń
Partnerzy Toruńskiej Agendy Kulturalnej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego EEA Grants Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej Kreatywna Europa: Kultura Spectrum 2016 — Transnational Light Mixdoor Erasmus+ Anna Lindh Foundation Fundacja im. Anny Lindh Polska Polski Związek Motorowy enova Agencja Nowa Targi Toruńskie Infocomp DMI Media Grande Coffee
Google+