Przebywasz w serwisie archiwalnym. Zapraszamy na aktualną stronę ➔

Toruńska Agenda Kulturalna

Hiszpańska fiesta w Toruniu

Czwartek, 14 lipca 2011 r.

Hiszpańska Fiesta na Rynku Nowomiejskim przy gorących dźwiękach zespołu L’ombelico del Mondo, pokazy efektownego „Atempo Circ” łączącego teatr, choreografię i muzykę, a także wystawa prac Luisa Jaime Martineza del Rio, jednego z najbardziej znanych rzeźbiarzy współczesnej Hiszpanii — to jedynie niektóre z atrakcji Fiesty, która odbędzie się w dniach 18–23 lipca w Toruniu.

Cykl imprez hiszpańskich kontynuuje tradycję święta San Fermin, obchodzonego przez kilka lat wspólnie przez Toruń i Pampelunę. W tym roku rozszerzyliśmy formułę świętowania w hiszpańskim stylu, przygotowując różnorodny program artystyczny, łączący elementy sztuki wysokiej i kultury popularnej — wyjaśnia Agnieszka Marecka, kierownik Działu Projektów i Współpracy z Zagranicą Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

Zapraszamy na wernisaż wystawy „Pampeluna w panoramach” artysty fotografika Marka Czarneckiego, który odbędzie się w Galerii Copernicus (ul. Żółkiewskiego 15) w niedzielę, 17 lipca, o godzinie 12.00. Wystawa będzie trwać do 16 sierpnia 2011 roku.

Cykl imprez hiszpańskich zainauguruje wystawa Luisa Jaime Martineza del Rio, którą będzie można oglądać od 18 do 29 lipca w Dworze Mieszczańskim. Dzieła artysty były prezentowane podczas wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych zarówno w Hiszpanii, jak i poza jej granicami. Oryginalny i innowacyjny styl przyniósł twórcy uznanie i wiele prestiżowych nagród. Ważnym motywem twórczości Luisa Jaime Martineza del Rio była rzeka Pisugera, która przepływa przez rodzinne miasto artysty — wyjaśnia Marek Głowacki, kurator wystawy „Misteria rzek”. Tematem przewodnim prezentowanych w Dworze Mieszczańskim dzieł jest natomiast Toruńska Wisła — dodaje.

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy, który odbędzie się w Dworze Mieszczańskim (ul. Podmurna 4/6) w poniedziałek, 18 lipca, o godzinie 18.00. Zapraszamy również na prelekcję autora pt. „Odziane cienie”, która zostanie wygłoszona we wtorek, 19 lipca, o godzinie 10.30 na Wydziale Sztuk Pięknych UMK (ul. Sienkiewicza 30/32, Sala Tymona).

W sobotnie popołudnie i wieczór (23 lipca) hiszpańskimi rytmami rozbrzmiewać będzie Rynek Nowomiejski. Wielka fiesta połączona ze Świętem ulicy św. Jakuba rozpocznie się o godzinie 17.00. Dźwięki samby usłyszymy w wykonaniu grupy perkusyjnej L’ombelico del Mondo oraz DJa Juana Jesusa Gregori Peiro z Walencji. Podczas Fiesty ulice toruńskiej Starówki będą rozbrzmiewać hiszpańską muzyką także za sprawą baskijskiej grupy folkowej Peñas.

Jedną z największych atrakcji Fiesty będą poetyckie pokazy grupy cyrkowej z Barcelony Atempo Circ, które zostaną zaprezentowane 19 i 20 lipca na Rynku Staromiejskim. Artyści łączą sztukę cyrkową z innymi dyscyplinami ruchu, tworzą efektowne pokazy z oryginalną muzyką na żywo, urzekające dramaturgią i grą świateł.

Podczas Fiesty zostanie przygotowany performance hiszpańskiego artysty Xaviera Bayle, na stałe mieszkającego i tworzącego w Toruniu. Dla toruńskiej publiczności artysta stworzy zjawiskowy performance zatytułowany „Dźwięki ziemi” — wyjaśnia Tomasz Kowalski z Toruńskiej Agendy Kulturalnej. Performance będzie wykonywany w całkowitej ciemności a Xavier Bayle będzie tworzył dzieło malarskie na wiszącym płótnie, używając jako materiałów ziemi i gliny w trzech kolorach. Działaniom artystycznym Xaviera Bayle będzie towarzyszył akustyczny koncert Rafała Iwańskiego.

W ramach Fiesty Teatr Impresaryjny Afisz zaprezentuje recital kabaretowy w hiszpańskim stylu. Spektakl „Hiszpańskie oczy”, to historia miłosna rozgrywana w scenerii karczmy w Toboso, miejscu pochodzenia pięknej Dulcynei, znanej z kart powieści Miguela de Cervantesa. Trzech mężczyzn: Don Kichot, Sancho i Torreador walczą o względy pięknej kobiety — zachęca Jacek Pietruski, scenarzysta i reżyser spektaklu. Miłosną historię opowiemy „z przymrużeniem oka”, w naszej realizacji zabrzmią znane, muzyczne utwory: „Aria Torreadora” z opery Carmen Bizeta, „Granada”, „Bésa me mucho”.

Organizatorem Fiesty jest Toruńska Agenda Kulturalna. Za pomoc w organizacji Fiesty dziękujemy toruńskim restauracjom: Kona Coast Cafe, Manekin, Piccolo, Tartufo.

Program Fiesty: http://www.tak.torun.pl/fiesta-program.

  «   Wstecz


Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń
Partnerzy Toruńskiej Agendy Kulturalnej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego EEA Grants Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej Kreatywna Europa: Kultura Spectrum 2016 — Transnational Light Mixdoor Erasmus+ Anna Lindh Foundation Fundacja im. Anny Lindh Polska Polski Związek Motorowy enova Agencja Nowa Targi Toruńskie Infocomp DMI Media Grande Coffee
Google+