Przebywasz w serwisie archiwalnym. Zapraszamy na aktualną stronę ➔

Toruńska Agenda Kulturalna

Rozpoczyna się 4. Festiwal Piosenki i Ballady Filmowej

Środa, 31 lipca 2013 r.

Znakomity muzyczny spektakl Teatru Rampa „Być jak Frank Sinatra” zainauguruje 4. Festiwal Piosenki i Ballady Filmowej, który trwać będzie od 1 do 3 sierpnia w Toruniu. W programie wydarzenia: Przegląd Konkursowy i Koncert Galowy z udziałem plejady gwiazd. W ramach festiwalu odbędą się wyjątkowe imprezy towarzyszące: koncert piosenek filmowych „Klisze muzyczne” w wykonaniu Mai Kleszcz i Piotra Dziubka oraz filmowy wieczór z muzyką Wojciecha Kilara w oprawie fontanny Cosmopolis.

Toruński festiwal prezentuje najlepsze i najciekawsze piosenki i ballady filmowe kinematografii polskiej, europejskiej i światowej. W tym roku pierwszy dzień festiwalu zdominują słynne piosenki Franka Sinatry i muzyka filmowa wybitnego polskiego kompozytora Wojciecha Kilara. Spektakl muzyczny „Być jak Frank Sinatra” to barwna historia człowieka ogarniętego fascynacją, wręcz obsesją na temat Franka Sinatry, do którego usiłuje się upodobnić. Słynne przeboje Sinatry w tłumaczeniu Wojciecha Młynarskiego zaśpiewają aktorzy Teatru „Rampa”, towarzyszyć im będzie zespół muzyków pod kierownictwem Mariusza Bogdanowicza z Włodzimierzem Nahornym przy fortepianie.

Wyjątkowo zapowiada się czwartkowy wieczór z muzyką filmową Wojciecha Kilara — zapowiada Andrzej Szmak, pomysłodawca i dyrektor Festiwalu Piosenki i Ballady Filmowej. Prezentację muzyki jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów rozpoczniemy o godzinie 21.30. W oprawie fontanny Cosmopolis usłyszymy słynną suitę z muzyki do filmu „Dracula” Francisa Forda Coppoli i temat muzyczny z filmu „Dziewiąte wrota” w reżyserii Romana Polańskiego.

Drugi dzień festiwalu (piątek, 2 sierpnia) dedykowany jest Przeglądowi Konkursowemu, podczas którego młodzi wokaliści, aktorzy, studenci szkół artystycznych będą prezentować dwie dowolnie wybrane piosenki filmowe: jedną z repertuaru kina polskiego, drugą z repertuaru kina światowego. Dwudziestu siedmiu wykonawców walczyć będzie o główny laur festiwalu, nagrodę imienia Krzysztofa Komedy Trzcińskiego. W tym roku wyróżnienie za „Interpretację z klasą” przyzna także patron medialny festiwalu RMF Classic.

Piątkowy wieczór uświetni znakomity koncert piosenek filmowych w wykonaniu Mai Kleszcz i Piotra Dziubka. Tematy filmowe z okresu międzywojennego kina polskiego oraz instrumentalne interpretacje dzieł światowej literatury filmowej usłyszymy w nowych, kameralnych, często zaskakujących brzmieniach.

Festiwal Piosenki i Ballady Filmowej zwieńczy w sobotę o godzinie 20.30 uroczysty Koncert Galowy z udziałem popularnych aktorów teatralnych i telewizyjnych, który tradycyjnie odbędzie się w plenerach Rynku Nowomiejskiego, w miejscu, w którym w 1964 roku powstał klasyk polskiej kinematografii, film „Prawo i Pięść”. Najsłynniejsze filmowe szlagiery, utwory z głośnych musicali i filmowych hitów zaprezentują gwiazdy: Joanna Trzepiecińska, Magdalena Kumorek, Joanna Jabłczyńska, Krzysztof Respondek, Natalia Sikora, Jolanta Litwin-Sarzyńska, Bartosz Porczyk, Jacek Lenartowicz. W ich wykonaniu usłyszymy wielkie przeboje m.in. z takich filmów, jak „Skyfall”, „Django”, „Titanic” i musicali „Koty”, „Les Misérables”. Tegoroczny Koncert Galowy prowadzić będą Joanna Trzepiecińska, aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna oraz Marcin Mroziński, aktor Teatru „Roma”, piosenkarz i prezenter.

Ograniczenia w ruchu

Koncert Galowy Festiwalu Piosenki i Ballady Filmowej (sobota, 3 sierpnia, godzina 20.30) odbywać się będzie przy wyłączeniu z ruchu kołowego odcinka ulicy św. Jakuba pomiędzy ulicą Piernikarską a ulicą św. Katarzyny. Dojazd dla pojazdów możliwy będzie od ul. Szumana — św. Katarzyny. Wyłączenie z ruchu ulicy św. Jakuba wykonane zostanie w dniu 3 sierpnia od godziny 10.00. Przywrócenie stałej organizacji ruchu nastąpi w dniu 4 sierpnia 2013 roku w godzinach porannych.

Konkurs: Wygraj degustację z gwiazdami!

Organizatorzy Festiwalu Piosenki i Ballady Filmowej oraz Jan Olbracht Browar Staromiejski ogłaszają konkurs dla wszystkich, którzy kupili bilety na Festiwal Piosenki i Ballady Filmowej. Nagrodą w konkursie będzie lunch połączony z degustacją specjałów z karty Jan Olbracht Browar Staromiejski z gwiazdami Festiwalu Piosenki i Ballady Filmowej, wśród których znajdzie się Krzesimir Dębski — jeden z najciekawszych polskich kompozytorów muzyki współczesnej i filmowej. Spotkanie z artystami odbędzie się trzeciego dnia festiwalu, w sobotę 3 sierpnia, około godziny 15.00 w Browarze Staromiejskim Jan Olbracht przy ulicy Szczytnej 15.

Aby wziąć udział w konkursie należy do piątku, 2 sierpnia 2013 r., godziny 15.30 wysłać pod adres konkurs@tak.torun.pl zgłoszenie zawierające imię i nazwisko oraz numer telefonu. Ze zwycięzcą skontaktujemy się telefonicznie. Warunkiem udziału w lunchu będzie okazanie wcześniej nabytego biletu.

  «   Wstecz


Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń
Partnerzy Toruńskiej Agendy Kulturalnej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego EEA Grants Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej Kreatywna Europa: Kultura Spectrum 2016 — Transnational Light Mixdoor Erasmus+ Anna Lindh Foundation Fundacja im. Anny Lindh Polska Polski Związek Motorowy enova Agencja Nowa Targi Toruńskie Infocomp DMI Media Grande Coffee
Google+