Przebywasz w serwisie archiwalnym. Zapraszamy na aktualną stronę ➔

Toruńska Agenda Kulturalna

Czwartkowa Aktywność Debiutantów

Środa, 26 czerwca 2013 r.

Czwartkowa Aktywność Debiutantów to niecodzienny cykl mający na celu promocję młodych talentów z Torunia i okolic. Projekt jest jedną z inicjatyw wchodzących w skład Kulturalnego Lata i działającej przy nim Sceny Letniej — centrum otwartych dla publiczności imprez wakacyjnych w mieście. Usytuowana na Rynku Staromiejskim scena w czwartkowe wieczory zostanie oddana do dyspozycji debiutujących artystów.

Idea Czwartkowej Aktywności Debiutantów powstała z myślą o lokalnych twórcach — tancerzach, muzykach, performerach. To okazja stworzona dla ludzi sztuki, umożliwiająca im promocję własnej aktywności artystycznej. Ważny jest także konkursowy charakter ­CzAD-u — od 27 czerwca 2013 roku w serwisie internetowym Toruńskiej Agendy Kulturalnej będzie można oddawać głosy na swoich faworytów. Wyłoniona poprzez głosowanie publiczności dziesiątka najlepszych otrzyma pakiet promocyjny o wartości 1000 zł, zawierający m.in. plakaty i ulotki, jakie zwycięscy wykonawcy będą mogli wykorzystać do własnej promocji.

Co więcej, 1 września 2013 roku odbędzie się bisowy występ finalistów, będący podsumowaniem inicjatywy Sceny Letniej.

Jak mówi Krystian Kubjaczyk, dyrektor Toruńskiej Agendy Kulturalnej: Utalentowanych wykonawców nie brakuje w Toruniu. Mamy muzyków, performerów czy tancerzy, którzy prezentują się w klubach czy przy okazji miejskich wydarzeń kulturalnych. CzAD jest szansą dla tych, którzy dotąd siedzieli w domach i ukrywali swoje talenty.

Aby zgłosić chęć udziału w przeglądzie konkursowym należy wypełnić formularz znajdujący się w serwisie internetowym Toruńskiej Agendy Kulturalnej. Uczestnicy poniżej osiemnastego roku życia muszą dodatkowo dostarczyć dokument zawierający zgodę opiekuna na ich występ.

Więcej informacji dostępnych jest pod adresem www.tak.torun.pl/czad.

Kulisy projektu

Wyjątkowe są kulisy przeglądu. Jego pomysł, założenia i bieżąca realizacja są efektem pracy studentki kulturoznawstwa UMK Anny Jasińskiej, odbywającej w TAK staż z prowadzonego przez Narodowe Centrum Kultury w Warszawie projektu „Staże w instytucjach kultury 2013” realizowanego w ramach programu „Kurs na kulturę”. Przygotowanie CzAD-u stało się okazją do poznania specyfiki pracy w instytucji kultury, a także podstaw organizacji i promocji wydarzeń kulturalnych:

Staż w TAK-u okazał się dużą przygodą. Mogłam przygotować koncepcję cyklu, w tym jego budżet organizacyjny i promocyjny; współpracowałam z grafikiem przy tworzeniu identyfikacji wizualnej projektu; pozyskałam patronów medialnych i nawiązałam kontakt z potencjalnymi uczestnikami przeglądu. To dla mnie nowe doświadczenia i przydatne kompetencje — mówi Anna Jasińska, stażystka NCK.

Efekty pracy nad CzAD-em można będzie oglądać w każdy czwartek, do 1 września 2013 roku.

Wykonawcy pierwszego koncertu

Scena Letnia, Rynek Staromiejski w Toruniu, 27 czerwca 2013, godzina 19.00

1. Maciej Draheim

Surowość, prostota, emocje, jednym słowem, blues. Muzyka smutku, cierpienia, żalu i poczucia straty, ale i egzaltowanej radości i euforii, wznoszącej człowieka na wyżyny swojej duchowości. Blues to także płaczące i zawodzące dźwięki harmonijki ustnej i nierzadko samotność. Wszystko to złączone w jednym akcie. Jeden człowiek, harmonijka ustna i jego blues. Od archaicznych i surowych form rodem z Delty Mississippi, po mocne, rytmiczne, zelektryfikowane odmiany bluesa chicagowskiego. Zapraszam. facebook.com/maciej.draheim

2. Zbyszek i Ania

Kameralny duet z gitarą i dodatkami perkusyjnymi. Piosenki Boba Dylana z polskimi tekstami Sylwka Szwedy i własnymi. facebook.com/ZbyszekzLulkowa

3. Barowe żywioły

Jesteśmy młodym zespołem grającym muzykę żeglarską. Posiadamy świetny kontakt z publiką. Zespół tworzy grupa zapaleńców. W naszym repertuarze znajdują się covery najbardziej znanych szant w nowej aranżacji („Jasnowłosa”, „Hiszpańskie dziewczyny” czy „Keja”). Każdy znajdzie dla siebie coś znajomego. Każdy z naszych koncertów pozostawia w pamięci publiczności pewien niedosyt. www.barowe.mlodzi.pl

  «   Wstecz


Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń
Partnerzy Toruńskiej Agendy Kulturalnej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego EEA Grants Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej Kreatywna Europa: Kultura Spectrum 2016 — Transnational Light Mixdoor Erasmus+ Anna Lindh Foundation Fundacja im. Anny Lindh Polska Polski Związek Motorowy enova Agencja Nowa Targi Toruńskie Infocomp DMI Media Grande Coffee
Google+