Przebywasz w serwisie archiwalnym. Zapraszamy na aktualną stronę ➔

Toruńska Agenda Kulturalna

Jutro Toruń będzie rozbrzmiewał muzyką!

Czwartek, 20 czerwca 2013 r.

Dwadzieścia dziewięć punktów muzycznych, koncerty w toruńskich pubach, restauracjach i na ulicach. W piątek, 21 czerwca Toruń już po raz siódmy będzie rozbrzmiewał muzyką! Zobacz program wydarzenia i wybierz się na spacer pełen dźwięków!

Święto Muzyki tradycyjnie rozpocznie hejnał Torunia, który o godzinie 16.00 zabrzmi z Balkonu Ratusza Staromiejskiego. Koncertów dedykowanych różnym stylom muzycznym będzie można posłuchać w Extreme Cafe (obok Łuku Cezara), w Tratwie, przy Fontannie Cosmopolis, na skrzyżowaniu ulic Wielkie Garbary i Królowej Jadwigi, na Rynku Nowomiejskim, w pubie „Koniec Świata”.

Wyjątkowo zapowiada się koncert charytatywny „Muzyka dla wakacji”, który rozpocznie się o godzinie 19.00 w klubie Lizard King — wyjaśnia Tomasz Kowalski, koordynator wydarzenia. Hity polskiej muzyki rozrywkowej usłyszymy w wykonaniu toruńskich VIP-ów, m.in. posła na Sejm Tomasza Lenza, radnych miasta Torunia Michała Jakubaszka, Jarosława Beszczyńskiego, Sławomira Kruszkowskiego i Pawła Gulewskiego, aktora Teatru im. Wilama Horzycy Pawła Kowalskiego. Beneficjentami tegorocznego koncertu charytatywnego będą podopieczni Oratorium im. bł. ks. Bronisława Markiewicza w Toruniu.

W ramach Święta Muzyki Kulturhauz zaprezentuje niezwykły projekt freeSite, którego punktem wyjścia jest potraktowanie dźwięków miasta, jako materii dla improwizacji. Dźwięki otoczenia — jak zapewniają organizatorzy wydarzenia — staną się integralną częścią koncertu. Muzyka free improv zostanie skonfrontowana z otwartą, pełną hałasu sonosferą miasta.

Podczas tegorocznego Święta Muzyki w ogródku Klubu Muzycznego „Bunkier” usłyszymy pierwszą sesję dwóch sound systemów na otwartym powietrzu: Roots Melody Sound System i Feel Like Jumping Sound System — dodaje Tomasz Kowalski z Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

Święto Muzyki (fr. Fête de la Musique, ang. World Music Day), znaczące międzynarodowe wydarzenie artystyczne, obchodzone w ponad trzystu miastach, w stu krajach i na pięciu kontynentach, w Toruniu odbyło się po raz pierwszy w 2007 roku. Pomysłodawcą Święta Muzyki był Marcel Landowski, francuski kompozytor polskiego pochodzenia. Pierwsza edycja wydarzenia odbyła się w 1982 roku w Paryżu — Jack Lang, ówczesny minister kultury w rządzie Françoise Mitteranda, zaproponował muzykom amatorom uliczne występy. Sukces święta przekroczył najśmielsze oczekiwania. Na ulicach, w kawiarniach, na placach i w klubach koncertowało ponad tysiąc muzyków. Rok później Święto Muzyki ogarnęło cały Paryż.

Święto Muzyki nie ma jednego epicentrum, ale powstaje w wielu miejscach (tzw. punktach muzycznych) na zasadzie ruchu społecznego i współpracy obywateli: muzyków, publiczności i koordynatorów. Program Święta Muzyki dostępny jest w serwisie internetowym www.swietomuzyki.pl.

  «   Wstecz


Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń
Partnerzy Toruńskiej Agendy Kulturalnej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego EEA Grants Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej Kreatywna Europa: Kultura Spectrum 2016 — Transnational Light Mixdoor Erasmus+ Anna Lindh Foundation Fundacja im. Anny Lindh Polska Polski Związek Motorowy enova Agencja Nowa Targi Toruńskie Infocomp DMI Media Grande Coffee
Google+