Przebywasz w serwisie archiwalnym. Zapraszamy na aktualną stronę ➔

Toruńska Agenda Kulturalna

Święto Miasta

Środa, 12 czerwca 2013 r.

Piknik rodzinny na Błoniach Nadwiślańskich, regaty wioślarskich ósemek o Puchar Prezydenta Miasta Torunia, koncerty muzyczne, występy taneczne i teatralne na Rynku Staromiejskim — to jedynie niektóre z atrakcji tegorocznego Święta Miasta. Wyjątkowym punktem programu będzie odsłonięcie kolejnych mosiężnych „katarzynek” w Piernikowej Alei Gwiazd — w tym roku zostaną nimi uhonorowani Joanna Koroniewska, popularna aktorka telewizyjna i Bogdan Hołownia, uznany pianista jazzowy.

Święto Miasta 2013
Program do pobrania

Toruń obchodzi swoje Święto Miasta 24 czerwca — w dniu świętego Jana Chrzciciela, patrona Torunia. Patronat św. Jana Chrzciciela nad Toruniem sięga czasów założenia miasta w XIII wieku i wybudowania w nim pierwszej świątyni — kościoła św. Jana. Dziś kościół ten jest toruńską katedrą pw. śś. Janów (Chrzciciela i Ewangelisty), czyli pierwszym kościołem Diecezji Toruńskiej, a monumentalna bryła katedry jest najbardziej widocznym elementem architektonicznym w wiślanej panoramie Torunia. Cechą charakterystyczną święta jest jego nadrzeczny charakter — wiele wydarzeń w jego ramach odbywa się na Bulwarze Filadelfijskim i Błoniach Nadwiślańskich.

Tegoroczne świętowanie rozpoczniemy już w sobotę o godzinie 16.00 — piknikiem rodzinnym na Błoniach Nadwiślańskich, wieczór zdominują II Międzynarodowe Spotkania Ruedowe na Rynku Staromiejskim, tradycyjnie odbędą się także regaty wioślarskich ósemek o puchar Prezydenta Miasta Torunia — zapowiada Paweł Kossakowski z Toruńskiej Agendy Kulturalnej, instytucji organizującej wydarzenie.

W niedzielę na Rynku Staromiejskim wystąpią soliści z OPP „Dom Harcerza”, Zespół Pieśni i Tańca „Młody Toruń” z MDK, Korporacja Taneczna „Baby Jagi” z MDK i Studio Tańca „Best Crew”. Uroczyste odsłonięcie „katarzynek” w Piernikowej Alei Gwiazd rozpocznie się o godzinie 21.00. Joanna Koroniewska, aktorka znana z popularnego serialu telewizyjnego „M jak miłość”, absolwentka PWSFTviT w Łodzi oraz Bogdan Hołownia, laureat Fryderyka w kategorii Jazzowy Album Roku za solową płytę fortepianową „Don’t Ask Why — piano solo”, dołączą do znanych torunian uhonorowanych „katarzynkami”, m.in. Grażyny Szapołowskiej, Małgorzaty Kożuchowskiej, Bogusława Lindy i Leszka Balcerowicza.

Piernikowa Aleja Gwiazd nawiązuje do przedwojennej tradycji wykonywania zdjęć znanym torunianom przed Dworem Artusa na Rynku Staromiejskim. Niedzielny wieczór zakończy koncert Bogdana Hołowni i gości: Los Angeles Trio, Adama Wendta oraz Marcina Gawdzisa.

W poniedziałek na Rynku Staromiejskim odbędzie się recital Krzysztofa Zaremby i jego gości, Teatr „Afisz” zaprezentuje program „Jeśli kochać, to tylko we Lwowie”. Wieczorem o godzinie 19.00 wystąpi DJ Funktion a o godzinie 19.30 usłyszymy piosenki „Piwnicy pod Baranami” w wykonaniu aktorów Teatru „Baj Pomorski”. Święto Miasta zakończy koncert zespołu „Balkan Express”.

Święto Miasta 2013
Program do pobrania

  «   Wstecz


Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń
Partnerzy Toruńskiej Agendy Kulturalnej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego EEA Grants Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej Kreatywna Europa: Kultura Spectrum 2016 — Transnational Light Mixdoor Erasmus+ Anna Lindh Foundation Fundacja im. Anny Lindh Polska Polski Związek Motorowy enova Agencja Nowa Targi Toruńskie Infocomp DMI Media Grande Coffee
Google+