Przebywasz w serwisie archiwalnym. Zapraszamy na aktualną stronę ➔

Toruńska Agenda Kulturalna

Święto Tańca po raz drugi w Toruniu

Czwartek, 25 kwietnia 2013 r.

Interesuje mnie nie to, jak poruszają się ludzie, ale to, co ich porusza — tak opisywała istotę swojego teatru tańca Pina Bausch, wybitna niemiecka tancerka i choreografka. Fenomenowi sztuki tanecznej, najróżniejszym technikom i stylom poświęcona będzie druga edycja Święta Tańca, która odbędzie się 4 maja 2013 roku na Rynku Staromiejskim w Toruniu.

Wydarzenie nawiązuje do obchodzonego od 1982 roku Międzynarodowego Dnia Tańca, ustanowionego przez Komitet Tańca Międzynarodowego Instytutu Teatralnego. Podczas toruńskiej edycji wystąpią popularne szkoły tańca i zespoły taneczne, które zaprezentują różnorodne pokazy i warsztaty dla publiczności.

Studio Tańca „Best Crew” przygotuje pokaz tańca hip-hop i modern, w wykonaniu zespołu Galahad zobaczymy taniec irlandzki, bardzo ciekawie zapowiadają się warsztaty tańca Bollywood przygotowane przez Konstancję z grupy tanecznej „Paheli” — zapowiada Maria Bakker, koordynatorka wydarzenia.

Dynamiczne pokazy taneczne na scenie ustawionej na Rynku Staromiejskim przedstawi Jagielski Dance Project, szkoła tańca założona przez Piotra Jagielskiego, autora choreografii w programie „You Can Dance — Po prostu tańcz!”, spektakli tanecznych Teatru Rampa w Warszawie, Teatru Rozrywki w Chorzowie i serialu „Tancerze”.

W ubiegłym roku, Stare Miasto zdominowały gorące latynoskie rytmy salsy, energetyzujący taniec jazzowy, hip hop, taniec współczesny i ekscytujące argentyńskie tango. Mamy nadzieję, że tegoroczna edycja przyciągnie wszystkich pasjonatów tańca. Tym bardziej, że podczas wydarzenia będzie można wziąć udział w losowaniu 1 z 10 zaproszeń na lekcję w szkole tańca Jagielski Dance Project — zachęca Przemysław Draheim, rzecznik prasowy Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

Podczas wydarzenia nie zabraknie pokazów hip-hop, disco dance w wykonaniu zespołu tańca nowoczesnego Rytm-X, przed toruńską publicznością zaprezentują się także Studio Tańca Defense, Grupa „Fix” ze studia „Born2Dance” i zespoły taneczne Młodzieżowego Domu Kultury w Toruniu.

Święto Tańca zakończą energetyczne, karaibskie rytmy — zapowiada Maria Bakker. I love salsa — impreza, którą będzie prowadził DJ Yoorek, zaplanowana w godz. 18.30–21.00 zamknie tegoroczny program wydarzenia.

Pierwsza edycja Święta Tańca była podsumowaniem projektu COOLture Freshmaker, którego idea połączyła aktywną młodzież z czterech miast ubiegających się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury: Torunia, Szczecina, Pilzna i Hradec Králové.

Młodzi ludzie zapragnęli wspólnie przyjrzeć się mechanizmom rządzącym miejskimi politykami kulturalnymi i zbadać czy jest w nich miejsce na dialog i faktyczną współpracę z młodzieżą — wyjaśnia Agnieszka Marecka z Toruńskiej Agendy Kulturalnej. Podczas pierwszego spotkania uczestnikom projektu zostały zaprezentowane inicjatywy kulturalne kierowane i współtworzone przez młodych ludzi, m.in. Święto Muzyki. Idea tego wydarzenia zachwyciła wszystkich i była bodźcem do stworzenia wydarzenia o podobnym charakterze. Tak narodził się pomysł toruńskiego Święta Tańca — dodaje Agnieszka Marecka.

  «   Wstecz


Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń
Partnerzy Toruńskiej Agendy Kulturalnej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego EEA Grants Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej Kreatywna Europa: Kultura Spectrum 2016 — Transnational Light Mixdoor Erasmus+ Anna Lindh Foundation Fundacja im. Anny Lindh Polska Polski Związek Motorowy enova Agencja Nowa Targi Toruńskie Infocomp DMI Media Grande Coffee
Google+