Przebywasz w serwisie archiwalnym. Zapraszamy na aktualną stronę ➔

Toruńska Agenda Kulturalna

Telewizyjny finał Festiwalu Sztuki Faktu

Poniedziałek, 15 kwietnia 2013 r.

Gala Wręczenia Nagród, podczas której został zaprezentowany spektakl „Scena świata” oparty na tekstach Ryszarda Kapuścińskiego, zakończyła pierwszą edycję Festiwalu Sztuki Faktu w Toruniu. Gościem specjalnym wieczoru była Alicja Kapuścińska. Festiwalową Galę będzie można zobaczyć dziś o godzinie 19.30 na antenie TVP 2.

W ciągu trzech dni festiwalowa publiczność zobaczyła najciekawsze dokumenty z dorobku TVP i reportaże zakwalifikowane do finału przeglądu konkursowego. Jury Festiwalu Sztuki Faktu w składzie: Lidia Duda, Jacek Bławut, Marek Miller, Irena Piłatowska-Mądry i Beata Kubiczek przyznało następujące nagrody:

Nagrodę w kategorii film dokumentalny otrzymał Janos Krawczyk za film „Matka 24h”. Reżyser filmu poprzez wędrówkę świętego obrazu, który otwiera drzwi domów a potem ludzkie serca przygląda się polskim duchowym tęsknotom od sacrum do profanum — czytamy w uzasadnieniu werdyktu.

Nagrody w kategorii reportaż otrzymali:

I miejsce (Grand Prix) — Adam Bogoryja-Zakrzewski za reportaż „Spór o kładkę”. Autor reportażu został nagrodzony przez festiwalowe jury za duże umiejętności warsztatowe i pięknie opowiedzianą historię, która wykracza poza interwencyjność wpisaną w reportaż a zaczyna dotykać spraw tak ważnych jak umiłowanie ziemi, wolność wyborów czy prawo do godnego życia.

II miejsce ex aequo zajęli: Beata Hyży-Czołpińska za reportaż „Jest taka cierpienia granica” oraz Sebastian Napieraj i Adam Barwiński za reportaż „Dzikun”.

Równorzędne wyróżnienia otrzymali:

  • Fabian Zając za „Policję w akcji”,
  • Łukasz Kowalski za „Uwięzionych”,
  • Andrzej Mańkowski za „Romea i Julię”,
  • Izabela Szukalska za „Jestem, zawsze będę…” oraz
  • Aleksandra Rek za „Ołówek w ręku Boga”.

  «   Wstecz


Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń
Partnerzy Toruńskiej Agendy Kulturalnej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego EEA Grants Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej Kreatywna Europa: Kultura Spectrum 2016 — Transnational Light Mixdoor Erasmus+ Anna Lindh Foundation Fundacja im. Anny Lindh Polska Polski Związek Motorowy enova Agencja Nowa Targi Toruńskie Infocomp DMI Media Grande Coffee
Google+