Przebywasz w serwisie archiwalnym. Zapraszamy na aktualną stronę ➔

Toruńska Agenda Kulturalna

Początek Festiwalu Sztuki Faktu w Toruniu

Środa, 10 kwietnia 2013 r.

Już jutro, 11 kwietnia 2013 roku w Toruniu rozpocznie się pierwsza edycja Festiwalu Sztuki Faktu. Wydarzenie promuje gatunki misyjne wyrastające z konkretnych wydarzeń, takich jak reportaż, dokument i teatr faktu.

W Toruniu spotkają się reporterzy i autorzy różnych gatunków wyrastających z faktu, z wydarzenia, z dokumentu, z prawdziwej materii życia — wyjaśnia Jacek Snopkiewicz, dyrektor artystyczny Festiwalu. Nawet reporterzy wszystkich programów Telewizji Polskiej spotkają się w jednym miejscu po raz pierwszy.

W ciągu trzech festiwalowych dni zobaczymy kilkanaście najciekawszych dokumentów z dorobku TVP i kilkadziesiąt reportaży zakwalifikowanych do finału przeglądu konkursowego.

Dzięki nowemu Festiwalowi Sztuki Faktu w Toruniu zobaczą Państwo część tego, co autorzy TVP stworzyli przez minione 60 lat, dokumentując wydarzenia, przemiany, konflikty i dramaty, często — w przeszłości — tracąc z tego powodu możliwość uprawiania zawodu — zapowiada Juliusz Braun, Prezes Zarządu TVP.

W ramach Złotej Piętnastki filmów, szczególnie ważnych dla 60-letniego dorobku Telewizji Polskiej, zostaną zaprezentowane głośne, wielokrotnie nagradzane dokumenty, m.in. „Arizona” Ewy Borzęckiej, „Autobus z napisem koniec” Mariusza Waltera, „Chemia” Pawła Łozińskiego, „Defilada” Andrzeja Fidyka, „Podsłuchane życie” Krystyny Mokrosińskiej, „Szczur w koronie” Jacka Bławuta i „Takiego pięknego syna urodziłam” Marcina Koszałki.

Podczas festiwalu zobaczymy wybitne reportaże i dokumenty, uczestnicząc w debacie o roli i znaczeniu współczesnych mediów. Ocenimy też znaczenie autentycznych, istotnych, przełomowych i atrakcyjnych dla reporterów zdarzeń, które często wykraczają poza ramy „ciekawej historii do gazety” i ukazują świat w całej jego złożoności i niepowtarzalności — powiedział Michał Zaleski, Prezydent Miasta Torunia.

Konkursowe reportaże będzie oceniać pięcioosobowe jury, które tworzą: Lidia Duda, reżyserka oraz scenarzystka seriali i filmów dokumentalnych, Jacek Bławut, operator i reżyser, Marek Miller, reporter, założyciel Laboratorium Reportażu, Irena Piłatowska-Mądry, autorka audycji dokumentalnych i redaktor naczelna Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia oraz Beata Kubiczek.

Ważnym punktem programu będą warsztaty dziennikarskie i spotkania ze studentami Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Chcielibyśmy, aby Festiwal przyczynił się do kształtowania nowej generacji reporterów i dokumentalistów — wyjaśnia Krystian Kubjaczyk, dyrektor Festiwalu.

Wydarzenie zakończy uroczysta Gala Wręczenia Nagród oraz spektakl z wykorzystaniem tekstów Ryszarda Kapuścińskiego „Scena świata” z udziałem gościa specjalnego Alicji Kapuścińskiej.

  «   Wstecz


Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń
Partnerzy Toruńskiej Agendy Kulturalnej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego EEA Grants Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej Kreatywna Europa: Kultura Spectrum 2016 — Transnational Light Mixdoor Erasmus+ Anna Lindh Foundation Fundacja im. Anny Lindh Polska Polski Związek Motorowy enova Agencja Nowa Targi Toruńskie Infocomp DMI Media Grande Coffee
Google+