Przebywasz w serwisie archiwalnym. Zapraszamy na aktualną stronę ➔

Toruńska Agenda Kulturalna

Wystawa „Nasz Bezpieczny Świat” w Muzeum Okręgowym

Czwartek, 21 lutego 2013 r.

Sto dwadzieścia wyjątkowych zdjęć zostanie zaprezentowanych podczas wystawy „Nasz Bezpieczny Świat”, którą będzie można oglądać w Muzeum Okręgowym w Ratuszu Staromiejskim od 22 lutego do 23 kwietnia 2013 roku. Widzowie zobaczą także film i reportaż z planu zdjęciowego.

Projekt jest autorską wypowiedzią artysty fotografika Marka Czarneckiego na temat współczesnego świata, w którym żyjemy i który zapewniając nam wysoki poziom bezpieczeństwa jednocześnie nakłada na nas bardzo dużo ograniczeń. Artysta prezentuje swój autorski punkt widzenia za pomocą obrazów fotograficznych powstałych na bazie własnego pomysłu, realizowanych z udziałem statystów-wolontariuszy. Obrazy te zmuszają odbiorcę do refleksji nad istotą naszych czasów i dalszych możliwych wariantów rozwoju naszej kultury i cywilizacji.

W ramach projektu „Nasz Bezpieczny Świat” zostało zorganizowanych dwadzieścia sesji fotograficznych, m.in. w Nauczycielskim Kolegium Języków Obcych, w sali widowiskowej Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu (CSAiU), w klubie muzycznym „Lizard King”, w Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu”, w Wieży Ciśnień, w dawnym zakładzie karnym w Łęczycy, w Forcie IV w Toruniu, w hali remontowej PKP Toruń Kluczyki. Podczas sesji fotograficznych wykonano łącznie ponad 17.000 zdjęć, w tym około 2.000 zdjęć panoramicznych. Na planie zdjęciowym wzięło udział ponad 140 wolontariuszy-statystów. Projekt miał charakter międzypokoleniowy, uczestniczyli w nim zarówno członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku, elewi CSAiU, studenci Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Autor zdjęć, Marek Czarnecki to uznany artysta fotografik, laureat wielu prestiżowych nagród. Artysta, jako jedyny Polak został zakwalifikowany w 2012 roku na trzecim miejscu wśród pięćdziesięciu najlepszych fotografów panoramicznych na świecie w ramach międzynarodowego konkursu The EPSON International Photographic Pano Awards. Marek Czarnecki jest także siedmiokrotnym zwycięzcą prestiżowej nagrody Master Photography Awards (nazywanej brytyjską statuetką Oskara), gdzie trzy zdjęcia z projektu „Nasz Bezpieczny Świat” były nominowane do nagrody głównej a dwa z nich zdobyły w latach 2011 i 2012 trzy statuetki Oskara w kategorii Fine Art, Pictorial and Illustrative. Nagroda Master Photography Awards (brytyjska statuetka Oskara) jest najbardziej prestiżową nagrodą w fotografii profesjonalnej, przyznawaną w Wielkiej Brytanii za wysokie walory artystyczne, kompozycję i światło. Zdjęcia z projektu „Nasz Bezpieczny Świat” zdobyły również: srebrny medal w międzynarodowym konkursie organizowanym przez Federację Europejskich Fotografów (FEP), srebrny medal w międzynarodowym konkursie Pano Awards w Australii oraz są finalistami konkursu Hasselblada. Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek, 22 lutego 2013 roku o godzinie 18.00.

Zdjęcia Marka Czarneckiego będzie można oglądać do 23 kwietnia 2013 roku. Ceny biletów: bilet normalny: 10 zł, bilet ulgowy: 6 zł (cena biletu obejmuje wszystkie ekspozycje w Ratuszu Staromiejskim). W środy wstęp na wystawy stałe jest bezpłatny, ceny biletów na wystawy czasowe: bilet normalny: 6 zł, bilet ulgowy: 3 zł.

Jadwiga Czarnecka — kurator wystawy
tel. kom. 601 936 500
jadwiga@czarnecki.com.pl

  «   Wstecz


Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń
Partnerzy Toruńskiej Agendy Kulturalnej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego EEA Grants Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej Kreatywna Europa: Kultura Spectrum 2016 — Transnational Light Mixdoor Erasmus+ Anna Lindh Foundation Fundacja im. Anny Lindh Polska Polski Związek Motorowy enova Agencja Nowa Targi Toruńskie Infocomp DMI Media Grande Coffee
Google+