Przebywasz w serwisie archiwalnym. Zapraszamy na aktualną stronę ➔

Toruńska Agenda Kulturalna

Toruński Wieczór Kolęd

Czwartek, 13 grudnia 2012 r.

Zapraszamy na rodzinne kolędowanie do Ratusza Staromiejskiego w drugi dzień świąt — 26 grudnia o godzinie 17.00 odbędzie się tu tradycyjny Toruński Wieczór Kolęd. Wstęp wolny.

Tegoroczne, jubileuszowe kolędowanie będzie miało miejsce jak zawsze w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego, w środę 26 grudnia o godzinie 17.00. Stało się już toruńskim zwyczajem, że od blisko dekady w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia spotykają się całe rodziny, aby wspólnie śpiewać kolędy i poznawać bogate tradycje świąteczne innych krajów i wyznań chrześcijańskich. Pomysł zespołu wokalno-instrumentalnego „Claritas” trafił na podatny grunt i nie może dziwić, że z roku na rok przybywa toruńskich kolędników, którzy spotykają się w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego.

Starannie przygotowany program, profesjonalne aranżacje muzyczne ułatwiające śpiewanie i refleksję nad przesłaniem kolęd, a także dostępne wszystkim teksty nieraz mało znanych strof naszych kolęd i pastorałek — wszystko to stanowi o wyjątkowości Toruńskiego Wieczoru Kolęd.  Nie jest to kolejny koncert, ale wspólne wyśpiewanie radości z narodzenia Chrystusa — mówi współorganizator koncertu ks. dr Piotr Roszak. W tym muzycznym chwaleniu Zbawiciela od początku swój wielki wkład wniósł zespół kameralny „Portamus Gaudium” pod dyr. Agnieszki Brzezińskiej oraz wielu toruńskich muzyków, którzy wraz z „Claritasem” bezinteresownie poświęcają swój czas dla mieszkańców i gości.

W ciągu 10 lat Toruńskie Wieczory Kolęd stały się okazją do zgłębienia teologicznego przesłania i wysłuchania najpiękniejszych kolęd prawosławnych, poznania zwyczajów bożonarodzeniowych w Hiszpanii, ale także odkrycia regionalnych kolęd i pastorałek, które stanowiły o tożsamości mieszkańców Kujaw i Pomorza. Tysiące osób, które w ciągu tych dziesięciu lat przyszły na wspólne, toruńskie kolędowanie, pokazują, że tradycje te są żywe i mają w sobie niezwykłą moc, że budują wspólnotę i przypominają o wspólnym dziedzictwie wartości.

Impreza odbywa się pod patronatem prezydenta Torunia Michała Zaleskiego oraz prezesa Kujawsko-Pomorskiego Towarzystwa Kulturalno-Oświatowego Piotra Pawła Orłowskiego. W teologiczne aspekty poszczególnych kolęd wprowadzi ks. dr Piotr Roszak z Wydziału Teologicznego UMK.

  «   Wstecz


Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń
Partnerzy Toruńskiej Agendy Kulturalnej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego EEA Grants Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej Kreatywna Europa: Kultura Spectrum 2016 — Transnational Light Mixdoor Erasmus+ Anna Lindh Foundation Fundacja im. Anny Lindh Polska Polski Związek Motorowy enova Agencja Nowa Targi Toruńskie Infocomp DMI Media Grande Coffee
Google+