Przebywasz w serwisie archiwalnym. Zapraszamy na aktualną stronę ➔

Toruńska Agenda Kulturalna

Gala UNESCO w Toruniu

Piątek, 30 listopada 2012 r.

„Oda do radości” w wykonaniu Chóru Akademickiego UMK na tle Kościoła św. Ducha, rockowe dźwięki rozlegające się z balkonu nad restauracją Sphinx, średniowieczna pieśń w wykonaniu Adama Struga dobiegająca z wieży ratuszowej, rozbłyskujące iluminacje i fascynujące opowieści o toruńskich zabytkach — tak będzie świętował Toruń 15. rocznicę wpisania na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, przypadającą we wtorek, 4 grudnia 2012 roku.

4 grudnia 1997 roku, podczas XXI plenarnej sesji Komitetu Dziedzictwa Światowego UNESCO w Neapolu, Zespół Staromiejski Torunia został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO. Kryteria, na podstawie których możliwe jest określenie uniwersalnych wartości proponowanych zabytków, a w konsekwencji ich zaliczenie do Światowego Dziedzictwa wyznacza Konwencja paryska z 1972 roku. W przypadku Torunia najważniejsze były dwa kryteria: „wpływ obiektów na dalszy rozwój architektury” oraz fakt, że wpisane na listę UNESCO obiekty „stanowią wybitne dzieła ilustrujące okres historyczny”.

Obchody 15-lecia wpisu Torunia na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO rozpoczną się o godzinie 18.00 na Rynku Staromiejskim w Toruniu.

Podczas wtorkowego wydarzenia, które ma charakter otwarty, plenerowy, publiczność zgromadzona między Ratuszem Staromiejskim a Dworem Artusa będzie mogła wysłuchać opowieści przewodnika, który krótko i ciekawie opowie o zabytkach znajdujących się w zasięgu wzroku publiczności: Ratuszu Staromiejskim, Kościele Św. Ducha, Domu Harcerza, Dworze Artusa – wyjaśnia Agnieszka Marecka z Toruńskiej Agendy Kulturalnej. Po każdej z opowieści w tle danego zabytku pojawi się artysta, który wykona dwa utwory. Po pierwszym utworze zapali się iluminacja danego budynku a rozpoczęcie utworu zaakcentują bębniarze z Lombellico del Mondo.

Podczas wtorkowego wieczoru wystąpią artyści reprezentujący różne muzyczne style. Chór Akademicki UMK na tle fasady Kościoła św. Ducha wykona „Odę do radości”, na tle wieży ratuszowej wystąpi Adam Strug, który zaśpiewa średniowieczną pieśń, na balkonie Dworu Artusa wystąpią śpiewacy operowi Agnieszka Olszewska i Wiesław Raczkowski, w wykonaniu których usłyszymy utwór „Usta milczą, dusza śpiewa”, z balkonu nad restauracją Sphinx mocne, rockowe brzmienia zagrają Zwierzak & Strusie 4. Toruński zespół „Mała Rewia” wykona utwór „Miasto Aniołów” na tle fasady Domu Harcerza a na tarasie Domu Towarowego PDT wystąpi DJ Juliusz Pacek.

Wydarzenie zorganizowane przez Urząd Miasta Torunia i Toruńską Agendę Kulturalną wieńczy Toruński Rok Zabytków.

Wydarzenie odbywa się w ramach Roku Toruńskich Zabytków
i jest finansowane ze środków Gminy Miasta Toruń

  «   Wstecz


Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń
Partnerzy Toruńskiej Agendy Kulturalnej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego EEA Grants Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej Kreatywna Europa: Kultura Spectrum 2016 — Transnational Light Mixdoor Erasmus+ Anna Lindh Foundation Fundacja im. Anny Lindh Polska Polski Związek Motorowy enova Agencja Nowa Targi Toruńskie Infocomp DMI Media Grande Coffee
Google+