Przebywasz w serwisie archiwalnym. Zapraszamy na aktualną stronę ➔

Toruńska Agenda Kulturalna

Wernisaż prac młodych artystów

Środa, 28 listopada 2012 r.

Marilyn Monroe w formie barwnego kolażu, obiekty z papieru, kompozycje ze słodyczy i owoców, świetlne obiekty, witraże i linoryty stworzone przez dzieci i młodzież z toruńskich szkół będzie można oglądać na uroczystym wernisażu wystawy (czynnej od 30 listopada), który odbędzie się w sobotę, 1 grudnia 2012 roku o godzinie 13.00 w kawiarni „Krzywa Caffe” przy ulicy Pod Krzywą Wieżą 1 w Toruniu.

Prace młodych artystów powstały w ramach cyklu nieszablonowych warsztatów plastycznych „Entliczek pentliczek twórczy stoliczek”, zorganizowanych przez Toruńską Agendę Kulturalną.

Za sprawą rzeźb z terakoty Toruń ponownie opanowała plaga żab. Supermarkety stały się gotyckimi budynkami, a zamki średniowieczne wybudowaliśmy z plastikowych klocków. Otworzyliśmy też pracownię witrażu, ale takiego z łakoci. Projektowaliśmy specjalnie dla samej Królowej Śniegu. Wszyscy w swych realizacjach osiągnęli 200% twórczej normy — podsumowuje warsztaty malarka Katarzyna Skrobała.

W ramach projektu odbyło się dwadzieścia zajęć, w których wzięły udział dzieci i młodzież z pięciu placówek edukacyjnych: Szkoły Podstawowej nr 2 im. Adama Mickiewicza w Toruniu, Gimnazjum nr 2 w Toruniu, Zespołu Szkół nr 28 w Toruniu, Zespołu Szkół nr 5 im. Arkadego Fiedlera w Toruniu, Szkoły Podstawowej nr 35 w Toruniu. W trakcie warsztatów, prowadzonych przez toruńskich artystów Katarzynę Skrobałę i Piotra Florianowicza, jego uczestnicy poznali sztukę swojego miasta i współczesne środki wyrazu artystycznego: abstrakcje, kolaż, fotomontaż, happening, perfomance.

Podczas entliczkowych warsztatów odbyliśmy podróż do średniowiecza i jednocześnie prześledziliśmy tendencje w sztuce współczesnej. Wszystko po to, by wypowiedzieć się za pomocą nowych mediów i oczywiście dobrze się bawić! — dodaje artysta grafik Piotr Florianowicz.

Prowadzący warsztaty potrafili łączyć tradycję ze współczesnością, dzieci tworzyły nietypowe obiekty, na deskach malowały „Piękne Madonny” inspirowane twórczością Jerzego Nowosielskiego, przygotowywały instalacje i świetlne obiekty.

Celem projektu było przybliżenie sztuki gotyku, charakterystycznej dla architektury Torunia i pokazanie korelacji między sztuką dawną i współczesną — wyjaśnia Magdalena Jadczak-Myszka z Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

Warsztaty plastyczne „Entliczek pentliczek twórczy stoliczek” zostały zrealizowane w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Dom Kultury+. Edukacja Artystyczna”.

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury
w ramach programu „Dom Kultury+. Edukacja artystyczna”

  «   Wstecz


Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń
Partnerzy Toruńskiej Agendy Kulturalnej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego EEA Grants Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej Kreatywna Europa: Kultura Spectrum 2016 — Transnational Light Mixdoor Erasmus+ Anna Lindh Foundation Fundacja im. Anny Lindh Polska Polski Związek Motorowy enova Agencja Nowa Targi Toruńskie Infocomp DMI Media Grande Coffee
Google+