Przebywasz w serwisie archiwalnym. Zapraszamy na aktualną stronę ➔

Toruńska Agenda Kulturalna

Toruń świętuje 15-lecie wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO

Środa, 21 listopada 2012 r.

Niezwykłe iluminacje średniowiecznych budynków, koncerty na balkonach zabytkowych kamienic oraz artystyczna podróż przez różnorodne gatunki muzyczne uświetnią obchody 15-lecia wpisania Torunia na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, które odbędą się 4 grudnia o godzinie 18.00 na Rynku Staromiejskim w Toruniu.

Zespół Staromiejski Torunia jest jednym z 13 polskich miejsc obecnych na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO, obok m.in. Starego Miasta w Krakowie, zabytkowej kopalni soli w Wieliczce, Starego Miasta w Warszawie czy Zamku Krzyżackiego w Malborku. Grudniowe obchody 15-lecia wpisania Torunia na listę UNESCO będą miały unikalną formę.

We wtorkowy wieczór zabierzemy torunian w artystyczną podróż przez różnorodne gatunki muzyczne — wyjaśnia Agnieszka Marecka z Toruńskiej Agendy Kulturalnej. Publiczność zgromadzona na Rynku Staromiejskim będzie mogła podziwiać iluminacje zabytkowych toruńskich budynków a na ich balkonach zabrzmią utwory artystów reprezentujących różnorodne muzyczne style.

Podczas wydarzenia wystąpi m.in. Adam Strug — śpiewak, poeta, kompozytor, pomysłodawca zespołu śpiewaczego „Monodia Polska” praktykującego pieśni polskie przekazywane w tradycji ustnej. Na balkonie nad restauracją Sphinx zabrzmią rockowe dźwięki zespołu Strusie4, z którym wystąpi Rafał „Zwierzak” Zieliński. Natomiast na tle oświetlonego „Dworu Artusa” zaśpiewają artyści operowi: sopranistka Agnieszka Olszewska oraz tenor Wiesław Raczkowski, którym akompaniować będzie Wojciech Sarba. Rozpoczęcie muzycznych występów zaakcentują energetyczni bębniarze z zespołu L’ombelico del Mondo.

L’ombelico del Mondo to zespół doskonale znany toruńskiej publiczności — dodaje Agnieszka Marecka. Artyści występują w najróżniejszych przestrzeniach — od Rynku Głównego w Krakowie po Salę Kongresową w Warszawie.

4 grudnia 1997 roku, podczas XXI plenarnej sesji Komitetu Dziedzictwa Światowego UNESCO w Neapolu, Zespół Staromiejski Torunia został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO. Kryteria, na podstawie których możliwe jest określenie uniwersalnych wartości proponowanych zabytków, a w konsekwencji ich zaliczenie do Światowego Dziedzictwa wyznacza Konwencja paryska z 1972 roku. W przypadku Torunia najważniejsze były dwa kryteria: „wpływ obiektów na dalszy rozwój architektury” oraz fakt, że wpisane na listę UNESCO obiekty „stanowią wybitne dzieła ilustrujące okres historyczny”. Obchody 15-lecia wpisu Torunia na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO rozpoczną się o godzinie 18.00 na Rynku Staromiejskim w Toruniu.

Wydarzenie odbywa się w ramach Roku Toruńskich Zabytków
i jest finansowane ze środków Gminy Miasta Toruń

  «   Wstecz


Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń
Partnerzy Toruńskiej Agendy Kulturalnej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego EEA Grants Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej Kreatywna Europa: Kultura Spectrum 2016 — Transnational Light Mixdoor Erasmus+ Anna Lindh Foundation Fundacja im. Anny Lindh Polska Polski Związek Motorowy enova Agencja Nowa Targi Toruńskie Infocomp DMI Media Grande Coffee
Google+