Przebywasz w serwisie archiwalnym. Zapraszamy na aktualną stronę ➔

Toruńska Agenda Kulturalna

Sesja fotograficzna w Forcie IV

Wtorek, 13 listopada 2012 r.

Statyści w zaskakujących kostiumach zmienią XIX-wieczny pruski fort w nietypowy plener fotograficzny. Wszystko za sprawą autorskiego projektu Marka Czarneckiego „Nasz bezpieczny świat”, którego kolejny etap odbędzie się w najbliższą sobotę, 17 listopada w godzinach 10.00–17.00 w Forcie IV w Toruniu.

W ciągu roku autor projektu Marek Czarnecki wraz z zespołem, we współpracy z Toruńską Agendą Kulturalną, przeprowadził szesnaście plenerów fotograficznych w zaskakujących, często nietypowych miejscach, jak choćby dawne więzienie w Łęczycy czy pole kukurydzy. W sesjach fotograficznych uczestniczyło od kilkunastu do nawet stu wolontariuszy-statystów. W ramach projektu twórcy pytają o granice ograniczania naszych praw i swobód.

Żyjemy w świecie, określanym mianem globalnej wioski, w którym rozwój nauki i techniki dostarcza nam narzędzi do niczym nieograniczonego rozwoju osobistego — wyjaśnia fotografik Marek Czarnecki. Po drodze okazuje się, że ten nasz cywilizowany świat wcale nie staje się bardziej bezpieczny dla człowieka, bowiem wiele spraw, które z pozoru są rygorystycznie kontrolowane, wymyka się spod nadzoru istniejących.

Autor projektu — Marek Czarnecki — jako jedyny Polak został zakwalifikowany w 2012 roku na trzecim miejscu wśród pięćdziesięciu najlepszych fotografów panoramicznych na świecie w ramach międzynarodowego konkursu The EPSON International Photographic Pano Awards. Artysta został także zwycięzcą prestiżowej międzynarodowej nagrody Master Photography Diamond Jubille Awards 2012 (nazywanej brytyjską statuetką Oskara) w kategorii Illustrative, za zdjęcie z projektu „Nasz Bezpieczny Świat”, oraz otrzymał cztery nominacje do nagrody (w tym również za jedno ze zdjęć z projektu „Nasz Bezpieczny Świat” w kategorii Fine Art and Pictorial).

Nagroda Master Photography Diamond Jubille Awards (brytyjska statuetka Oskara) jest najbardziej prestiżową nagrodą w fotografii profesjonalnej, przyznawaną za wysokie walory artystyczne, kompozycję i światło. Warto podkreślić, że do projektu „Nasz Bezpieczny Świat” prowadzony jest ciągły nabór wolontariuszy-statystów.

Zapraszamy do udziału wszystkich, którzy chcieliby wziąć udział w artystycznej przygodzie i zobaczyć na czym polega realizacja profesjonalnej sesji zdjęciowej — zachęca Tomasz Kowalski z Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

Terminy kolejnych sesji fotograficznych i formularz zgłoszeniowy można znaleźć na stronie: www.naszbezpiecznyswiat.com. Partnerami projektu „Nasz Bezpieczny Świat” są Toruńska Agenda Kulturalna i Muzeum Okręgowe.

  «   Wstecz


Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń
Partnerzy Toruńskiej Agendy Kulturalnej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego EEA Grants Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej Kreatywna Europa: Kultura Spectrum 2016 — Transnational Light Mixdoor Erasmus+ Anna Lindh Foundation Fundacja im. Anny Lindh Polska Polski Związek Motorowy enova Agencja Nowa Targi Toruńskie Infocomp DMI Media Grande Coffee
Google+