Przebywasz w serwisie archiwalnym. Zapraszamy na aktualną stronę ➔

Toruńska Agenda Kulturalna

Skyway znów olśnił!

Poniedziałek, 27 sierpnia 2012 r.

Tysiące widzów podziwiało widowiskowe projekcje i niezwykłe instalacje świetlne przygotowane przez artystów czwartej edycji Międzynarodowego Festiwalu Światła Skyway, który zakończył się w sobotę, 25 sierpnia w Toruniu. Motto wydarzenia: „Narodziny gwiazdy. W roli głównej – Toruń” stanowiło artystyczny ukłon w stronę niezwykle licznej publiczności festiwalu.

Po trzech udanych edycjach Skywaya nie ulega wątpliwości, że to widzowie tworzą atmosferę wydarzenia – mówi Mário Jorge da Cȃmara de Melo Caeiro, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Światła Skyway. Dlatego motto tego tegorocznej edycji brzmiało: „Narodziny gwiazdy. W roli głównej – Toruń”. Założenie było proste: festiwal to wielkie wydarzenie z udziałem gości i mieszkańców miasta. Tegoroczne hasło festiwalu stanowi nasz ukłon w stronę publiczności, która jest zarówno wymagająca, jak i entuzjastyczna.

Skyway ukazuje nowe oblicze Torunia – innowacyjne sposoby przedstawiania sztuki, przejawiające się w licznych projekcjach wkomponowanych w przestrzeń miejską, łączą w unikalny sposób tradycję i współczesność. Architektura Torunia i jego związki z astronomią stanowią źródło inspiracji dla europejskich twórców.

Toruńskie Stare Miasto to niezwykle piękna sceneria, przypominająca teatralną dekorację – wyjaśnia Mário Jorge da Cȃmara de Melo Caeiro. To przestrzeń, z którą mieszkańcy czują się związani, która ich reprezentuje. W chwili, gdy ulice wypełniają się tłumem widzów, pojawia się inny rodzaj piękna. Podczas festiwalu niektóre prace ożywają dopiero w obecności publiczności, inne całkowicie zmieniają codzienne oblicze ulic, kolejne kreują intymną przestrzeń funkcjonującą jedynie przez chwilę, jeszcze inne są niezwykle spektakularne… Do przestrzeni Starego Miasta podchodzimy w wyczuciem, mając na uwadze, że jest to architektura w dużej mierze sakralna, wymagająca szacunku. Podczas Skywaya gotyckie cegły ożywają w nieprzewidywalny sposób – dodaje Mário Jorge da Cȃmara de Melo Caeiro.

Podczas tegorocznej edycji festiwalu publiczność mogła podziwiać 3 widowiskowe projekcje i 9 instalacji świetlnych przygotowanych przez artystów z Węgier, Czech, Polski, Wielkiej Brytanii, Belgii, Portugalii i Francji. Festiwalowi towarzyszyły trzy akcje specjalne: cykl koncertów LuLu, Świetlna Rowerowa Masa Krytyczna i koncert „Voices of the Cosmos”.

Zapraszamy do galerii zdjęć autorstwa Daniela Pacha prezentujących tegoroczne instalacje:

Festiwalowe centrum konferencyjno-prasowe miało swoją siedzibę w toruńskim Hotelu Bulwar.

  «   Wstecz


Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń
Partnerzy Toruńskiej Agendy Kulturalnej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego EEA Grants Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej Kreatywna Europa: Kultura Spectrum 2016 — Transnational Light Mixdoor Erasmus+ Anna Lindh Foundation Fundacja im. Anny Lindh Polska Polski Związek Motorowy enova Agencja Nowa Targi Toruńskie Infocomp DMI Media Grande Coffee
Google+