Przebywasz w serwisie archiwalnym. Zapraszamy na aktualną stronę ➔

Toruńska Agenda Kulturalna

Narodziny gwiazdy! W Toruniu trwa Międzynarodowy Festiwal Światła Skyway

Piątek, 24 sierpnia 2012 r.

Widowiskowe projekcje, niezwykłe instalacje świetlne, wyjątkowe imprezy towarzyszące… — w Toruniu trwa Międzynarodowy Festiwal Światła Skyway.

Ideą festiwalu Skyway jest wzbogacanie dynamiki tkanki miasta, tworzenie kreatywnej przestrzeni dla twórczych działań — wyjaśnia Mário Jorge da Câmara de Melo Caeiro, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Światła Skyway. Każda edycja festiwalu wprowadza system świetlnych interwencji, związanych z określonym zestawem tematów, wskazujących interdyscyplinarne powiązania między nauką i sztuką. Kiedy patrzymy na reakcję tłumu widzów, który bierze udział w wydarzeniu — a są to zarówno entuzjastycznie nastawieni do festiwalu mieszkańcy Torunia, jak i turyści zostający na kilka dni — wyraźnie widać, że Skyway znakomicie promuje Toruń, jego przestrzeń, historię, mieszkańców… stwarzając niezaprzeczalną wartość dla przyszłych pokoleń.

Podczas festiwalu niezwykłą rzeźbę z metalu na odbijających się powierzchniach, usytuowaną w Ogrodzie Letnim Hotelu Bulwar, który jest sponsorem i centrum konferencyjno-prasowym MFŚ Skyway, przygotowali Audrey Rocher i Roland Devocelle z Francji. W przeciwieństwie do ekranu projekcyjnego, który pokazuje pełny obraz, interwencja artystów to interakcja odbitego i nieodbitego światła, a także gra statycznych i ruchomych obrazów otoczenia. Artyści w swoich działaniach wykorzystują fotografię i wideo, koncentrując się na grze między obiektami w ruchu i obszarami projekcji.

Nasz projekt odnosi się do procesów ciągłej transformacji jako podstawy wszystkich zjawisk dźwiękowych i wizualnych — wyjaśnia Audrey Rocher.

Bardzo interesującą instalację podczas Międzynarodowego Festiwalu Światła Skyway przygotowała czeska artystka Jana Matejkova. Wagga Wagga to prezentacja zainspirowana tegorocznym tematem „Narodziny Gwiazdy” — półprzezroczyste obłoki (mgła) i różne kształty wykonane za pomocą siatki aluminiowej zostały zawieszone na drutach ze stali nierdzewnej, tworząc kształt spirali. Instalacja imituje narodziny nowej gwiazdy. Natomiast nazwa projektu, „Wagga Wagga”, nawiązuje do miejsca w Australii, w którym pająki tworzyły olbrzymie kokony na drzewach, aby uchronić się przed podnoszącym się poziomem wód. Proces prowadzący do narodzin gwiazdy przypomina tkanie kokonów składanych przez pająki Wagga Wagga.

Podczas Międzynarodowego Festiwalu Światła Skyway swoje oblicze całkowicie zmieniła toruńska ulica Ciasna, za sprawą interwencji świetlnej przygotowanej przez portugalskiego twórcę André Banha. Jej celem jest wzbudzenie u odwiedzających i przechodniów pewnej refleksji — znalezienia się w drewnianej kuli, oświetlonej od wewnątrz silnym pomarańczowym światłem. Sfera, która jest zawieszona, uwięziona pomiędzy dwiema ścianami, ukazuje zachód Słońca w zawieszeniu, w chwili.

Udogodnienia komunikacyjne podczas
Międzynarodowego Festiwalu Światła Skyway

Podczas Międzynarodowego Festiwalu Światła Skyway MZK uruchamia dodatkowe kursy autobusów. W dniach 23–25 sierpnia wprowadzono dwa dodatkowe kursy autobusów linii nocnej nr 02 z placu Teatralnego w kierunku osiedla Na Skarpie o godzinach 23.25 i 0.04.

Festiwalowe centrum konferencyjno-prasowe będzie miało swoją siedzibę w toruńskim Hotelu Bulwar.

  «   Wstecz


Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń
Partnerzy Toruńskiej Agendy Kulturalnej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego EEA Grants Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej Kreatywna Europa: Kultura Spectrum 2016 — Transnational Light Mixdoor Erasmus+ Anna Lindh Foundation Fundacja im. Anny Lindh Polska Polski Związek Motorowy enova Agencja Nowa Targi Toruńskie Infocomp DMI Media Grande Coffee
Google+