Przebywasz w serwisie archiwalnym. Zapraszamy na aktualną stronę ➔

Toruńska Agenda Kulturalna

Skyway ’11: Znamy założenia

Czwartek, 3 marca 2011 r.

Znamy już założenia programowe III edycji Międzynarodowego Festiwalu Światła Skyway, który odbędzie się w dniach 9–13 sierpnia w Toruniu. Gotycką Starówką zawładnie pięć żywiołów: ziemia, ogień, woda, powietrze i kosmiczny eter. Fascynujące instalacje świetlne przygotują międzynarodowi i lokalni twórcy, którzy już po raz trzeci zabiorą widzów w niezwykłą podróż na pograniczu nauki i sztuki.

Najbardziej reprezentatywne budynki miejskiej architektury: Ratusz Staromiejski, Collegium Maximum, Fosa Zamku Krzyżackiego, Centrum Sztuki Współczesnej — „Znaki Czasu” zostaną oddane w ręce artystów, którzy wykorzystują światło, jako tworzywo plastyczne swojej sztuki.

Międzynarodowy Festiwal Światła Skyway to unikalne, świetlne widowisko, które co roku przyciąga na ulice Torunia tysiące widzów. „Skyway, tak jak inne festiwale światła, organizowane w Wenecji, Wiedniu, czy francuskim Lyonie, prezentuje sztukę w sposób nowoczesny. Jego wyjątkowość polega na łączeniu sztuki światła i tematyki astronomicznej, wpisującej się w tradycję miasta — wyjaśnia Agnieszka Marecka, koordynator festiwalu. Skyway to wydarzenie niekomercyjne, plenerowe. Bliska jest nam idea sztuki wychodzącej w przestrzeń miasta, angażującej widzów”.

Tegoroczna edycja festiwalu nawiązuje do klasycznej koncepcji czterech żywiołów: ziemi, ognia, wody i powietrza. Współistnienie wszystkich czterech elementów, jako podstawę świata materialnego i jego zjawisk wskazał, Empedokles. Arystoteles usystematyzował koncepcję podstawowych pierwiastków i dodał do niego piąty element — eter — symbolizujący podstawę, kwintesencję, niebiańską substancję. Grecka koncepcja żywiołów w sposób znaczący wpłynęła na europejską tradycję i kulturę, swój wielki rozkwit przeżywała w średniowiecznej Europie i w czasach renesansu. „Program artystyczny Skyway ’11 po raz kolejny działa na ludzką wyobraźnię w świecie, który staje się coraz bardziej nieskończony, ale równocześnie coraz nam bliższy dzięki współczesnej nauce: astronomii, astrofizyce i astrobiologii” — wyjaśnia Mário Caeiro, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Światła Skyway. „Również gwiazdy stają się nam coraz bliższe a sięgając po nie ponownie, chcemy zrozumieć także własne podstawowe «elementy» — rządzące nami siły i interakcje”.

Organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Światła Skyway jest Toruńska Agenda Kulturalna.

  «   Wstecz


Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń
Partnerzy Toruńskiej Agendy Kulturalnej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego EEA Grants Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej Kreatywna Europa: Kultura Spectrum 2016 — Transnational Light Mixdoor Erasmus+ Anna Lindh Foundation Fundacja im. Anny Lindh Polska Polski Związek Motorowy enova Agencja Nowa Targi Toruńskie Infocomp DMI Media Grande Coffee
Google+