Przebywasz w serwisie archiwalnym. Zapraszamy na aktualną stronę ➔

Toruńska Agenda Kulturalna

Gwiezdny Skyway w Toruniu

Wtorek, 21 sierpnia 2012 r.

Po trzech udanych edycjach Skyway staje się jednym z najbardziej magicznych i niezapomnianych świetlnych wydarzeń w Europie. Struktura programu tegorocznej edycji festiwalu jest metaforycznym obrazem jednego z najbardziej elementarnych ciał niebieskich – gwiazdy.

Motto tegorocznej edycji brzmi: Narodziny gwiazdy. W roli głównej – Toruń! Założenie jest proste: festiwal to wielkie wydarzenie, z udziałem gości i mieszkańców miasta. Jest to nasz ukłon w stronę publiczności, która jest zarówno wymagająca, jak i entuzjastyczna. Po trzech udanych edycjach festiwalu nie ulega wątpliwości, że to widzowie tworzą atmosferę wydarzenia – wyjaśnia Mário Jorge da Câmara de Melo Caeiro, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Światła Skyway.

Podczas pięciu festiwalowych dni zobaczymy bardzo różnorodne prezentacje: widowiskowe projekcje, instalacje i akcje specjalne. Podczas drugiego dnia Międzynarodowego Festiwalu Światła Skyway – w środę, 22 sierpnia, o godzinie 22.00 w Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” rozpocznie się wyjątkowy koncert „Voices of the Cosmos”. Jest to projekt stworzony przez dwóch artystów dźwięku: Rafała Iwańskiego i Wojciecha Ziębę oraz Sebastiana Soberskiego – astronoma z Centrum Astronomii UMK w Toruniu. W ramach „Voices of the Cosmos” wykorzystano oryginalne sygnały i dźwięki pochodzenia pozaziemskiego pozyskane za pośrednictwem radioteleskopów (pulsary, magnetosfery planet, Słońce), nagrania archiwalne z misji kosmicznych i sygnały z przestrzeni kosmicznej. Ścieżki instrumentalne wkomponowane w rytmy i tony „dźwięków kosmosu” są bogate sonorystycznie i stworzone przy użyciu instrumentów elektronicznych, zarówno cyfrowych jak i analogowych oraz rozmaitych obiektów akustycznych.

Weź udział w naszym konkursie na Facebooku
i wygraj wejściówkę na jutrzejszy koncert
„Voices of the Cosmos”!

Podczas festiwalu toruńską Starówkę przemierzać będą świetlne Segway’e, które będą mobilnym, festiwalowym punktem informacyjnym. Specjalnie oznakowani wolontariusze będą rozdawać gazetkę, w której oprócz programu i mapki będzie można znaleźć wyjątkowe atrakcje – kupony promocyjne uprawniające do zniżek w toruńskich restauracjach.

Podczas pięciu festiwalowych dni zostaną zaprezentowane prace artystów z Węgier, Czech, Polski, Wielkiej Brytanii, Belgii, Portugalii i Francji.

Istotą festiwalu jest „ulotny świetlny plan”, który zabiera widzów w podróż z jednego miejsca w drugie. Instalacje korespondują ze sobą, wchodzą we wzajemny dialog, który je wzbogaca. Dlatego powinniśmy docenić zarówno prezentacje widowiskowe, spektakularne, jak i te kameralne, ulotne. Skyway charakteryzuje różnorodność propozycji, kreowanie różnych światów, tym bardziej interesujących, im bardziej jesteśmy ciekawi ich najgłębszego sensu – dodaje Mário Jorge da Câmara de Melo Caeiro.

Festiwalowe centrum konferencyjno-prasowe będzie miało swoją siedzibę w toruńskim Hotelu Bulwar.

  «   Wstecz


Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń
Partnerzy Toruńskiej Agendy Kulturalnej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego EEA Grants Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej Kreatywna Europa: Kultura Spectrum 2016 — Transnational Light Mixdoor Erasmus+ Anna Lindh Foundation Fundacja im. Anny Lindh Polska Polski Związek Motorowy enova Agencja Nowa Targi Toruńskie Infocomp DMI Media Grande Coffee
Google+