Przebywasz w serwisie archiwalnym. Zapraszamy na aktualną stronę ➔

Toruńska Agenda Kulturalna

Fascynujący fuleren

Piątek, 10 sierpnia 2012 r.

Podczas czwartej edycji Międzynarodowego Festiwalu Światła Skyway Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zaprezentuje niezwykłe widowisko w średniowiecznej Fosie Zamkowej. Jest to już drugi oryginalny science show z cyklu poświęconego podróżom Profesora Młynka – przewodnika po toruńskim centrum nauki. Pierwsze show zatytułowane „Księżycowy królik” mieszkańcy Torunia mieli okazję zobaczyć podczas tegorocznych Dni Torunia.

Science show to spektakl, który w niekonwencjonalny sposób przybliża widzom zagadnienia z zakresu nauk przyrodniczych.

Do naszych eksperymentów wykorzystamy niezwykłe rekwizyty, m.in. gigantyczny, podświetlony model fulerenu oraz skrzynię tajemnic, do której będzie można w trakcie festiwalu zajrzeć… — zachęca Monika Wiśniewska, dyrektor Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.

Fulereny to interesujące cząsteczki zbudowane z parzystej liczby atomów węgla tworzących zamkniętą bryłę. Najbardziej popularny fuleren wyglądem przypomina piłkę futbolową i jest zbudowany z 60 atomów węgla. Są również inne, większe, zbudowane nawet z ponad 1000 atomów węgla, fulereny wielowarstwowe oraz tzw. nanorurki węglowe, które ze względu na swoją wytrzymałość i elastyczność znajdują coraz szersze zastosowanie w nanotechnologii, elektronice, optyce badaniach materiałowych. W warunkach naturalnych fulereny występują w małych ilościach w sadzy węglowej oraz niektórych ziemskich skałach.

W roku 2010 obecność fulerenów została potwierdzona również w kosmosie – zaobserwowano je w mgławicach planetarnych otaczających niektóre umarłe gwiazdy oraz jako składnik materii międzygwiazdowej. To odkrycie ma znaczenie nie tylko dla zrozumienia ewolucji samych gwiazd, ale może być pomocne w zrozumieniu tego, jak doszło do powstania życia na Ziemi. Fulereny są cząsteczkami bardzo stabilnymi, wytrzymałymi i słabo rozpuszczalnymi, a poza tym w ich wnętrzu mogą zostać uwięzione inne cząsteczki i związki chemiczne. Jako pewna forma węgla, który jest niezbędny dla znanego nam życia, i ze względu na swoje właściwości, fulereny mogą zatem odgrywać ważną rolę w procesach formowania się układów planetarnych, a także w procesie powstawania życia na planetach.

Jednym ze współautorów publikacji dotyczącej odkrycia fulerenów w pobliżu trzech umierających gwiazd podobnych do Słońca, obok naukowców z Hiszpanii i USA, jest prof. Ryszard Szczerba z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika w Toruniu — dodaje Monika Wiśniewska.

Tegoroczny festiwal Skyway wykorzystuje motyw narodzin gwiazdy jako metaforę dla działań artystycznych i edukacyjnych. Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy wykorzysta go w ten drugi sposób.

W trakcie naszego spektaklu i późniejszych pokazów w skrzyni tajemnic widzowie zadadzą sobie wspólnie z nami pytania o naturę światła. Poznają etapy życia gwiazd i dowiedzą się, że tak jak wszystko w przyrodzie, są one jedynie jej elementem, choć niezwykle ważnym, bo to dzięki nim powstała materia i życie w znanej nam postaci — informuje dyrektor Centrum Nowoczesności.

Instalacja „Fuleren” będzie czynna codziennie od godziny 20.30 do północy (w dniu otwarcia festiwalu, od godziny 21.00). Piętnastominutowy science show rozpocznie się każdego dnia festiwalu o godzinie 21.00.

Festiwalowe centrum konferencyjno-prasowe będzie miało swoją siedzibę w toruńskim Hotelu Bulwar.

  «   Wstecz


Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń
Partnerzy Toruńskiej Agendy Kulturalnej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego EEA Grants Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej Kreatywna Europa: Kultura Spectrum 2016 — Transnational Light Mixdoor Erasmus+ Anna Lindh Foundation Fundacja im. Anny Lindh Polska Polski Związek Motorowy enova Agencja Nowa Targi Toruńskie Infocomp DMI Media Grande Coffee
Google+