Przebywasz w serwisie archiwalnym. Zapraszamy na aktualną stronę ➔

Toruńska Agenda Kulturalna

Energizer pozytywnie oświetla toruński festiwal Skyway

Czwartek, 16 sierpnia 2012 r.

Podczas trwającego pięć dni Międzynarodowego Festiwalu Światła Skyway w Toruniu każdy będzie miał możliwość wzięcia udziału w projekcie z zakresu guerilla lighting — „Pozytywnej Partyzantce Świetlnej Energizer”. Do projektu, którego celem jest stworzenie świetlnej instalacji na fasadzie jednego z budynków w samym sercu Rynku Staromiejskiego, może dołączyć każdy, kto będzie miał siłę… ujarzmić latarkę Energizer dalekiego zasięgu.

Pozytywna Partyzantka Świetlna Energizer będzie jednym z najciekawszych punktów czwartej edycji Międzynarodowego Festiwalu Światła Skyway, który odbędzie się w dniach 21–25 sierpnia w Toruniu.

Działania z zakresu guerilla lighting, czyli „partyzantki oświetlenia” ukazują potencjał kryjący się w nowoczesnym projektowaniu oświetlenia. Organizowane są nietypowe eventy, podczas których mieszkańcy miast biorą aktywny udział w tworzeniu świetlnych instalacji. Głównym celem tych wydarzeń,  jest pokazanie, jak dużo miasto może zyskać nocą dzięki odpowiedniemu oświetleniu. Uzyskanie pozytywnego efektu wymaga zaangażowania i przemyślanego wykorzystania szeroko rozumianej energii.

Racjonalne wykorzystanie energii w życiu codziennym jest kluczowe dla projektów tego typu. Świadome dbanie i bycie odpowiedzialnym za swoje najbliższe otoczenie jest dokładnie tym, co firma Energizer rozumie i realizuje w ramach swojej misji „That’s positive energy” czyli szerzeniu pozytywnej energii — mówi Wiktoria Jaroma, Bussiness Development Executive Energizer Flashlights and Rechargeables.

Partyzantka świetlna podczas Skyway’a w 2009 r. fot. Daniel Pach

Pozytywna Partyzantka Świetlna Energizer będzie dowodzona przez artystów specjalizujących się w niekonwencjonalnym wykorzystaniu światła w przestrzeni miejskiej. Do drużyny Energizer może przystąpić każdy,  kto odwiedzi Festiwal. W nieszablonowych warsztatach trwających przez cały Festiwal, wezmą udział tysiące ludzi, którzy z wykorzystaniem latarki do zadań specjalnych — Energizer Hard Case — na fasadzie toruńskiego Domu Harcerza stworzą niezwykłe wzory nadając elewacji unikalny, kolorowy charakter.

Specjalnie wyselekcjonowane na tę okazję latarki Energizer o bardzo dużym zasięgu i mocy świecenia umożliwią realizację najbardziej kreatywnych działań. W ten sposób wprowadzą widzów festiwalu w atmosferę interaktywnej gry, która pozwoli zachwycić się tak oświetlonym Toruniem — wyjaśnia Wiktoria Jaroma z firmy Energizer.

Latarki Energizer będą dodawać pozytywnej energii również multimedialnej projekcji belgijskiej grupy Het Pakt. Projekcja będzie odbywać się w urokliwej Dolinie Marzeń, w otulinie toruńskiej Starówki i utrzyma będzie w konwencji humoru rodem z Monty Pythona. Na dziesięciometrowym ekranie projekcyjnym wyświetlana będzie postać narratora — bohatera wydarzenia. Towarzyszyć mu będą mechaniczne kaczki pływające w pobliskim oczku wodnym, które w zabawny i atrakcyjny dla publiczności sposób będą reagować na polecenia narratora. Kaczkom i widzom drogę będą oświetlać latarki czołowe Energizer 6 LED Headlight.

W tym roku Energizer po raz pierwszy oświetla toruński Skyway. Z pomocą publiczności chcemy pokazać wszystkim, że latarka ma niejedno imię i może być przydatna przy różnych okazjach. Praktyczny aspekt używania latarek będzie demonstrowany przez ”oświetlonych” przez nas festiwalowych wolontariuszy. Z drugiej strony, poprzez różne atrakcje pokażemy, że dobrze dobrana latarka to również praktyczny gadżet, który może być wykorzystywany na tysiąc sposobów — dodaje Wiktoria Jaroma.

Potwierdzeniem tych słów będzie premierowa plenerowa emisja najlepszych świetlnych kartek przesłanych przez internautów i nagrodzonych w ogólnopolskim konkursie Energizer „Rysuj światłem! Z latarką Energizer to proste!”. Najnowsze produkty Energizer będzie można kupić podczas wydarzenia na specjalnym stoisku promocyjnym. Organizatorami Międzynarodowego Festiwalu Światła Skyway są Toruńska Agenda Kulturalna i Urząd Miasta Torunia.

Festiwalowe centrum konferencyjno-prasowe będzie miało swoją siedzibę w toruńskim Hotelu Bulwar.

  «   Wstecz


Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń
Partnerzy Toruńskiej Agendy Kulturalnej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego EEA Grants Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej Kreatywna Europa: Kultura Spectrum 2016 — Transnational Light Mixdoor Erasmus+ Anna Lindh Foundation Fundacja im. Anny Lindh Polska Polski Związek Motorowy enova Agencja Nowa Targi Toruńskie Infocomp DMI Media Grande Coffee
Google+